Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Kıtâr’ul Harameyn’ Cidde’ye ilk yolculuğunu gerçekleştirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Harameyn Hızlı Tren, bugün ilk kez, Suudi Arabistan’ın batısındaki Cidde durağına Rebiğ istasyonundan yapılan bir test yolculuğuyla ulaştı.

Toplu Taşıma Kurumu ve Demiryolları Genel Organizasyonu Başkanı Dr. Ramih El-Ramih şöyle bir açıklama yaptı, “Harameyn Hızlı Tren Projesinin testleri için bir güncelleme yapıldı. Ekip deneysel testlerden birini geçmeyi başardı. Tren, Rebiğ’deki Kral Abdullah Ekonomi Şehri durağından kalkarak Cidde durağına ilk test yolculuğunu başarıyla tamamlamış oldu.”

El-Ramih, Demiryolları Kurumu’nun, Mekke-Medine arasında yer alan Cidde, Uluslararası Kral Abdulaziz Havaalanı ve Rebiğ’deki Kral Abdullah Ekonomi Şehri’nden geçerek hizmet edeceğini ve bu yolla Suudi Arabistan 2030 vizyonunu gerçekleştirmek niyetinde olduklarını söyledi. El-Ramih, projenin hızlandırılmış bir tempoda işleyeceğini ve 2017 yılının sonlarına doğru tamamlanmasının beklendiğini vurguladı.

Hacılara ve vatandaşlara hizmet etmesi planlanan Harameyn Hızlı Tren Projesi’nin, Mekke ve Medine’yi birbirine bağlayan 450 kilometrelik elektrikli çift demiryolu hattından oluştuğu söyleniyor. İki şehir arasında yaklaşık iki saat yol kat ediyor. Konforlu ve en modern küresel işletim sistemleri ile donatılmış 35 adet trenin yıllık 60 milyon kişiye hizmet etmesi planlanıyor.