Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kıyamet Kilisesi ikinci gününde de kapalı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kudüs’teki Kıyamet Kilisesi, İsrail’e bağlı Kudüs Belediyesi’nin kentteki kilise ve bu kiliselere ait gayrimenkulleri vergiye bağlama planına tepki amacıyla kapatılmıştı. Patrikler ve Kudüs kiliseleri liderleri tarafından yapılan açıklamada Kudüs Belediyesi’nin söz konusu adımına tepki amacıyla çok nadir alınan bir kararla Kıyamet Kilisesi’nin kapatıldığını duyurulmuştu.

AFP’de bugün yer alan haberde Kıyamet Kilisesi’nin bu sabah da kapalı olduğu ve ne zaman açılacağının belirtilmediği bilgisi yer aldı.

Kıyamet Kilisesi, kutsal bir mekan olarak kabul edilmesinin yanı sıra Hristiyan hacılar için de önemli bir durak olma özelliği taşıyor.

İsmini açıklamak istemeyen bir kilise yetkilisi, “Belirli bir süre için kiliseyi kapattık. Bu adım, tüm kiliseler tarafından destekleniyor” diye konuştu.

Kudüs Patriği 3. Theophilos konu hakkında açıklama yaparak kiliseleri vergiye bağlamanın, kiliselerle ilgili uluslararası yükümlülüklerin ve anlaşmaların ihlali olduğunu söyledi. Bu adımların Kudüs’teki Hıristiyan varlığını zayıflatma çabası olduğuna dikkat çekerek daha önce görülmemiş bir adım atarak Kıyamet Kilisesi’ni kapatma karar aldıklarını kaydetti.