Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kızıl Meydan’da askeri geçit töreni | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’daki tarihi Kızıl Meydan’da, dün, Sovyetler Birliği’nin (SSCB) Nazi Almanyası’nı yenilgiye uğratmasının yıldönümü münasebetiyle düzenlenen askeri geçit törenine ev sahipliği yaptı. Rusya tarafından geliştirilen bazıları Suriye savaşında denen ağır silahlar ve askeri araçların sergilendiği törene katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Uluslararası ilişkilerde, ülkelerin birbirlerine karşı kullandığı kötü nitelemelere dair” uyarılarda bulundu.

Törende, Putin’in daha önce kamuoyuna açıkladığı üst düzey silahlar da görücüye çıkarken, bu tören “Rusya’nın dünyaya mesajı” olarak yorumlandı.

Kızıl Meydan’da toplanan kalabalığa hitap eden Putin, töreni, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından daha önce yapılan ‘Rusya, güvenlik ve istikrarını korumak için gerekli olan askeri kudrete sahiptir’ şeklindeki açıklamasının somut bir göstergesi” olarak nitelerken, “Rusya, bugün halkının ikinci dünya savaşında dünya halklarını soykırım, holokost ve sömürgelerden kurtarma yolunda sağladığı kazanımların çalınması girişimlerini gözlemliyor” şeklinde konuştu.

“Her zaman diyaloğa hazırız”

Törende, İkinci Dünya Savaşı’na katılan SSCB askerlerinin geçişini de izleyen Putin, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Savaş yıllarında yaşananları manipüle etmek, gerçek kahramanları unutturmak ve tarihi tekerrür ettirmek için yoğun bir çaba harcanıyor. Buna asla izin vermeyeceğiz. Bizim görevimiz, başkaları için hayatlarını feda eden kahraman askerlerin hatıralarını yaşatmaktır. Rusya, kendisine yönelen tehditlerin ciddiyetinin farkındadır. Barışın pamuk ipliğine bağlı olduğunu da idrak etmektedir. Bizler, Rusya olarak dünya güvenliği ve istikrarı için her zaman diyaloğa hazırız.”

Uluslararası ilişkilerde, ülkelerin birbirlerine karşı kötü sıfatlar kullandığına işaret eden Putin, “İki dünya savaşının tarihini okuduğumuzda aynı sıfatların o dönem de kullanıldığını görüyoruz. Aynı zamanda ırkçılık ve saldırganlığın kendisine yeni yollar bulduğunu da gözlemliyoruz” dedi.

Törene üst düzey katılımın düşük olması dikkat çekti

Putin’in katıldığı ve konuşma gerçekleştirdiği törende, kendisine yakınlığıyla bilinen ve Rusya’daki zafer günü törenine daha önce katılan üst düzey batılı yetkililerin yer almaması dikkat çekti. SSCB döneminden bu yana Putin ile yakın ilişkiler kuran liderlerin yer almadığı törende, Putin’in yanında sadece İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic bulundu.

Kızıl Meydan’da düzenlenen askeri geçitte ise 10 bin askerin yanı sıra, askeri araçlar ve savaş uçaklar yer aldı. Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait 75 savaş uçakları ve helikopterler sergilenirken, 20 ton yük taşıma kapasitesine sahip Mi 26 ve Suriye’de çokça görülen Mi 8 savaş helikopterleri dikkat çekti.

Tören kapsamında, ayrıca, Rusya tarafından geliştirilen çeşitli savaş uçakları ve helikopterler, Kızıl Meydan semalarında gösteri icra ederken, İskender-M füze tugayının yanı sıra, S-400 füze savunma sistemleri ve askeri robot silahlar da sergilendi.