Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kızıldeniz’deki askeri tatbikatlar sona erdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve ABD’nin Kızıldeniz’de gerçekleştirdiği “Kartal Cevabı-2018” adlı ortak deniz tatbikatı sona erdi.

Mısır’ın resmi haber ajansı MENA’nın aktardığına göre Mısır Deniz Kuvvetleri tatbikata birçok firkateyn, roket savar ve mayın imha gemileri ile katılırken hava desteğinin sağlanması için çok amaçlı uçak ve helikopterler de tatbikatta kullanıldı. ABD ise tatbikatlara “USS JASIN DUNHAM” savaş gemisi ve deniz mayınları imha uzman ekibi ile katılırken BAE’de Özel Deniz Kuvvetleri güçleri ve bazı gemileri ile katıldı.

Suudi Arabistan su altı bomba imha özel ekibi ve özel deniz kuvvetlerinden bazı askerle birlikte tatbikatlarda hazır bulundu.

Kızıldeniz’de gerçekleştirilen ortak deniz tatbikatında modern deniz kuvvetlerinin savaş eylemlerinin planlanması ve yönetilmesine yönelik faaliyetler gerçekleştirilirken tatbikat, katılımcı devletlerin deniz kuvvetleri arasındaki ilişki ve koordinasyonun ne kadar güçlü olduğunu gösterdi. Ortak deniz tatbikatı ile, denizlerdeki geniş alanların güvenliğinin sağlanmasında deniz kuvvetlerinin görevlerine yerine getirmesi ve olası terör saldırılarına karşı koyabilme gücüne sahip olunması hedefleniyor.

“Kartal Cevabı-2018” ortak deniz tatbikatında uzaktan kumandalı araçlar ve mayın güdümlü el bombaları kullanarak deniz mayınlarının tespit ve imha edilmesi, su altı imha eylemleri, anormal tehditlere karşı savunma, hayati öneme sahip gemilerin korunması, denizdeki hedeflere karşı savunma yapmak, denizdeki yangınlarla mücadele, şüpheli gemilerin teftiş etme hakkının kullanılması ve denizaltı arama gibi birçok faaliyet gerçekleştirildi. Gerçek mermilerle yapılan faaliyetler tatbikata katılan ülkelerin askerlerinin ne denli dikkatli ve yetenekli olduğunu gösterirken deniz tatbikatlarında hava hedeflerine karşısında savunma yapılmasına yönelik faaliyetler de gerçekleştirildi.

Ortak askeri deniz tatbikatı; savaşta kullanılan mühimmat ve araçların geliştirilmesi, katılımcı dost ülkeler arasındaki askeri iş birliğinin güçlendirilmesi ve gelişen deniz savaşı teknikleri konusunda ülkeler arasında görüş alışverişi yapılması çerçevesinde gerçekleştirildi.