Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kızılhaç Başkanı: Hamas’ın elindeki esirler için İsrail ve Hamas görüşebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli kaynaklar bölgeye gelen Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Genel Başkanı Peter Maurer’in Hamas’ın elindeki İsraiili tutsaklar konusunu görüşmek üzere Gazze Şeridi’ndeki Hamas lideri Yahya es-Sinvar ile bir araya gelebileceğini belirtiyor.

Kaynaklar Şarku’l Evsat’a, Gazze’deki kayıp İsrail askerlerinin ve sivillerin dosyalarının, Maurer ile es-Sinvar arasında gerçekleşecek gündemin baş maddesi olarak yer alacağını söylediler.

Bugün Maurer üç günlük bir ziyarete başlayacak ve burada, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Başbakan Rami el-Hamdallah ve Gazze’deki yetkililerle bir araya gelecek.

ICRC yaptığı açıklamada, “Uluslararası Kızıl Haç Komitesi (ICRC) Başkanı, insani durumu değerlendirmek için, 5 Eylül Salı günü İsrail’e ve işgal altındaki topraklara gitmeyi planlıyor” denildi. Ziyareti sırasında Sayın Maurer, Kudüs, Ramallah, Gazze ve Tel Aviv’deki İsrail ve Filistin taraflarının en üst düzey yetkilileriyle bir araya gelecek ve ICRC ile ilgili konuları görüşecek. Maurer ayrıca Gazze ve Batı Şeria’daki durumu incelemek için bir dizi saha ziyareti de düzenleyecek.

Maurer sivil toplum temsilcileriyle birlikte, Kudüs’teki Amerikan Colony Hotel’de 7 Eylül saat 17’de bir basın toplantısı düzenleyerek, ziyareti ve yaptığı görüşmeleri değerlendirecek.

Maurer, muhtemelen İsrail cezaevlerindeki Filistinli mahkumların aileleriyle görüşecek. Ancak kendileriyle ilgili uluslararası komisyondan Hamas’a müdahale ve baskı yapmalarını isteyen, Gazze Şeridi’ndeki İsrail mahkumlarının aileleriyle bir araya gelip gelmeyeceği bilinmiyor. Bu durum, Komiteyi 8 Haziran’da; Hamas’ın, kayıp olan İsraillilere karşı uluslararası insani hukuka bağlı kalmasını ve onları ailelerine geri vermesini isteyen bir bildiri yayınlamaya itmişti.

Maurer ayrıca, Gazze Şeridi’ndeki Beit Lahia kasabasındaki son savaştan etkilenen ailelerin bazılarıyla ve Kızılhaç’ın, insani yardım sağladığı toplumun çeşitli kesimleriyle bir araya gelecek.

Bu ziyaret, İsrail’in Gazze Şeridi’nde “kaybolanlar” konusundaki büyük anlaşmazlıklar ve dosya koordinatörü Liora Lautan’ın geçtiğimiz günlerde istifa etmesi üzerine yapılıyor. Bu durum, çocuklarının iade edilmesi ve bölgeden tahliye edilmesi konusunda İsrail hükümetini suçlayan kayıpların aileleri arasında birçok tartışmayı gündeme getirdi. Ve Lotan ile yaptıkları görüşmelerde, önerilen fikirlerde işbirliği yapmayı reddettiler.

İbranice yayın yapan 2. kanal, İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman’ın, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya tutsaklar ve kayıp şahıslar dosyasında yeni bir görevli atanmasını önerdiğini belirtti. Liberman, Başmüzakereci Yair Lotan’ın yürüttüğü dosyanın Kudüs’teki Shin Bet(Şabak) güvenlik servisinin yetkili ismine verilmesini öneriyor. Kanalın web sitesinde yer alan habere göre, güvenlik kurumlarında saygın bir konuma sahip olan Shin Bet yetkilisinin, şu andaki görevini tamamlamak üzere olduğu, bu karmaşık dosyayı yürütebilecek nitelikte olduğu belirtildi.