Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kızılhaç’tan DEAŞ’ın Nijerya’da rehin aldığı görevlileri için çağrı: Hayatlarından endişe ediyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, geçtiğimiz Mart ayından bu yana DEAŞ terör örgütü tarafından rehin tutulan Kızılhaç kadın çalışanlarının 24 saat içinde öldürülebileceği uyarısında bulundu.

Kızılhaç, çalışanlarının can güvenliğinden endişe ettiğini vurgulayarak Nijerya hükümetini rehinelerin kurtarılması için harekete geçmeye çağırdı.

Kızılhaç’ın açıklamasında, sağlık görevlisi olarak çalışan Hauwa Muhammed Liman ve Alice Loksha’nın Ran beldesinde görev yaparken rehin alındığı belirtilirken DEAŞ’ın Saifura Hussaini Ahmed Khorsa adlı diğer görevliyi geçen ay öldürdüğü hatırlatıldı.

Açıklamada örgütün, 15 yaşında Les Charibo adlı bir kız öğrencinin de Dabçi beldesindeki okulundan Şubat ayında kaçırıldığı belirtildi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Direktörü Patricia Danzi imzalı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bu kadınları ve kızları bırakmanız için size sesleniyoruz. Onlar, ebe, hemşire ve öğrencidir. Kaçırılan herkes gibi onların da herhangi bir savaşla, kavgayla ilişkisi yok. Onlar kız kardeşleriniz ve onlardan biri de anne. O kadınların önünde hala bir gelecek var. Onları bekleyen aileleri ve onların yetiştireceği çocukları var.”

Hauwa Muhammed Liman, Cenevre merkezli Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) tarafından desteklenen bir hastanede ebe olarak çalışıyordu.

Alice Loksha ise UNICEF kampanyaları kapsamında hemşire olarak çalışıyordu.

ICRC, sağlık görevlilerini rehin alan yapının adının “DEAŞ’a bağlı Batı Afrika” örgütü olduğunu açıkladı.

Kızılhaç’a Nijerya makamlarından herhangi bir cevap gelmedi.

Şarku’l Avsat’a konuşan güvenlik kaynakları “DEAŞ-Batı Afrika” örgütünün 2016 yılında Boko Haram terör örgütünün bölünmesi sonucu kurulduğunu aktarıyor.