Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kızını Suriye’ye kaçıran Hamza’nın mahkemesi Fransa’da görülmeye başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Paris Ceza Mahkemesi dün, bir Nusra üyesinin yargılamasına başladı. Kızını Fransa’dan zorla kaçırarak Suriye’ye götürdüğü iddia edilen sanığın suçu sabit bulunursa 20 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

29 yaşındaki Hamza Menduc henüz iki yaşında olan kızı Asya’yı 2013 yılında Türkiye üzerinden Suriye’ye kaçırdı. Çocuk için de bir pasaport bulan Hamza kızı ile beraber Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) cephesine katıldı.

Yaşananlar, Asya’nın annesi Meryem Rahim’in medyaya ilan vermesinin ardından ortaya çıktı. Meryem, Fransa hükümetinden kocasıyla boşanmasının ardından kendi yanında olması gerektiği halde kaçırılan kızının bulunması için yardım istedi. Daha sonra Fransa hükümeti ile birlikte yurtdışında bir dayanışma kampanyası başlatıldı. Baba için uluslar arası alanda bir tutuklama emri çıkartıldı. Ancak Hamza, Esed rejime karşı savaşmak için Suriye topraklarına girmişti.

Hamza Suriye’den yaptığı bir açıklamayla kızını kaçırmadığını, onunla beraber İslam devleti olmayan bir beldeden bir İslam beldesine hicret ettiğini duyurdu.

Fransız yetkililerin seyahat uyarılarına rağmen Meryem, yaptığı telefon konuşmalarının ardından kardeşiyle birlikte 2014 sonbaharında Türkiye’ye geldi. Önceden ayarlanan bir randevuyla Suriye sınırına yakın bir otelde, eski kocası Hamza ile bir araya geldi. Hamza orada yakalandı ve çocuk kurtarıldı. Kadın Fransa hükümetinin sağladığı özel bir uçakla Fransa’ya döndü. Döndüğünde Meryem’i İçişleri Bakanı ve medya organları karşıladı.

Hamza, Paris yönetiminin talebiyle Türk hükümeti tarafından Fransa’ya gönderildi. Yapılan ön soruşturmada çocuğu tehlikeli bölgeye soktuğunu kabul etti. Daha sonra çocuğu annesine teslim etmek için Suriye’den çıkardığını ekledi. Hamza ayrıca herhangi bir çatışmaya katılmadığını, görevinin sadece savaşçılara yemek dağıtmak olduğunu aktardı.

Hamza genç Fransız kızlarını Suriye’de savaşa teşvik etmekle suçlanıyor. Ayrıca Suriye’de iki defa evlendiği de öne sürülüyor.