Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Knesset, iki Arap milletvekiline ABD ve Avrupa’ya seyahat engeli getirildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Knesset Yasama Komitesi, ortak listedeki iki Arap milletvekili Hanin Zuabi ve Yusuf Cebarin’nin yurtdışına seyahat etmelerini engelledi. Söz konusu kararın amacı iki milletvekilinin Amerika’da düzenlenen “Barış İçin Yahudi Sesi” seminerlerine ve Avrupa’daki diğer boykot faaliyetlere katılmalarını engellemekti.

ŞAS Partisi’den Komite Başkanı Yitzhak Vaknin, “Komite, örgütün adını kara listeye dâhil eden Stratejik İşler Bakanlığı’ndan organizasyon hakkında bilgi talep etti” dedi.

Arap milletvekili Cebarin ise karar hakkında şunları söyledi:

“Komisyon’un kararı, halk tarafından seçilmiş biri olarak siyasi eylem özgürlüğümün açık bir ihlali anlamına geliyor. Bu, muhalefet üyesi olarak pozisyonumun önemli bir parçası olan bir faaliyettir. Bu yasaklamayı aklım almıyor. Beni davet eden bir organizasyonun faaliyetlerine finansal destek almadan gitmem mümkün değil. Faaliyetimiz ve uluslararası alandaki çalışmalarımızdan derinden rahatsızlık duyuluyor ve bu faaliyetleri sürdürmemiz ve sesimizi dünyaya duyurmamız engelleniyor.”

Cebarin, Komite’nin seyahat etmesini engelleyen kararına karşı Yüksek Mahkeme’ye başvurma niyetinde olduğunu söyledi.

Irkçı yasalarla faşist bir şekilde davranan bir ülkede yaşıyoruz

Diğer Arap milletvekili Zuabi de İrlanda-Filistin Dayanışma Derneği’nin düzenlediği konferanslara katılmak için harcırah almak amacıyla başvuruda bulunmuştu. Ancak bu isteği reddedildi. Zuabi konuya ilişkin şunları söyledi:

“Bu ret, kitlelerin meclis çalışmalarına katılmalarına siyasi bir müdahaledir. Bu Komisyon’u tarafsız olmayan bir siyasi komiteye dönüştürür. Ayrıca karar, tüm milletvekillerinin çalışmalarına müdahale anlamına gelir. Bu karar sadece Knesset üyelerinin belirli siyasi görüşlere sahip bir bölümünün çalışmasına engel teşkil etmiyor, temelde Arap milletvekillerinin çalışmalarına engel teşkil ediyor.”

Zuabi, kara listeyi “Faşist bir yaklaşım” olarak nitelendirdi. “Irkçı yasalarla faşist bir şekilde davranan bir ülkede yaşıyoruz” ifadesini kullandı.

İsrail Stratejik İşler Bakanlığı’nın İsrail’i boykot etme ve Filistin İçin İsrail’i Boykot Girişimi’ni (BDS) desteklemesi nedeniyle birçok uluslararası insan hakları örgütünü kara listeye aldığı biliniyor. Seyahat finansmanının yapılabilmesi, milletvekilleri ve üst düzey İsrailli yetkililerin faaliyetlere katılabilmesi için davet almaları gerekiyor.