Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Knesset: İsrail Yahudi kavminin devletidir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Parlamentosu (Knesset), İsrail’in Yahudi halkının devleti olduğu ve devletin kaderini tayin etmenin yalnızca Yahudilere ait olduğunu ön gören yasa tasarısını onayladı. Tasarının onaylanması, İsrail’de yaşayan Araplara ırkçılık yapıldığı eleştirilerini gündeme getirdi.

Knesset’te bugün düzenlenen oturumda oylamaya sunulan tasarı 62’ye karşılık 55 oyla kabul edildi. İsrail’in resmi dilinin İbranice olduğunu ön gören tasarıda, Arapça resmi dil olmaktan çıkarılırken, “İsrail, Yahudi yerleşimleri milli bir değer olarak görmekte ve bu yerleşimlerin korunup geliştirilmesi için çalışmaktadır’’ ibaresi yer aldı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, oturumda yaptığı konuşmada, tasarının kabulünden dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, “İsrail bizim devletimizdir. Yahudi devletidir. Dili İbranicedir. Burada yaşamak bizim hakkımız” dedi. Netanyahu, tasarının kabulünü “Tarihi bir an” olarak niteledi.

Arap vekiller tasarı metnini yırttı

Tasarıyı protesto eden Arap Ortak Listesi milletvekilleri ise kabul oyuyla neticelenen oylama sonrası tasarı metnini yırttı. Bunun üzerine Knesset Başkanı Arap vekilleri oturumdan kovdu. Vekiller, tasarıyı protesto ederek, “Apharteid” şeklinde slogan atarak, tasarının ırkçılığına dikkat çekti.

Knesset’te kabul edilen yasa tasarısının en önemli ilkeleri arasında, “İsrail, Yahudi halkının tarihi vatanıdır”, “Kudüs’ün tamamı İsrail’in tek başkentidir” ve “İsrail devleti, Yahudi halkının devletidir. Yahudiler, İsrail devletinin kaderinin belirlenmesinde doğal kültürel, dini ve tarihi haklarını kullanırlar” ilkeleri yer aldı.

İsrail’de, sayıları 1 milyon 400 bine ulaşan ve toplam nüfusun yüzde 17,5’ini oluşturan Arap nüfus bulunuyor. Çoğunluğu, İsrail’in kuruluşundan sonra topraklarını terk etmeyen Filistinlilerden oluşan Araplar, çalışma ve iskan alanlarında ayrımcılığa uğramaktan şikayet ediyor.

Arap milletvekillerinden Yusuf Cebbarin, oylama sonrası yaptığı açıklamada, “Devlet, kolonyalist bir Yahudileştirme hareketi gibi davranıyor. Yeryüzünü Yahudileştirmeye ve toprakları gasp etmeye çalışıyorlar” dedi. Tasarının tehlikesine dikkat çeken Cebbarin, bu kanundan dolayı yaşanacak bütün ırkçı faaliyetlere karşı direneceklerini ifade etti.

‘’Başka vatanımız yok’’

Tasarının onaylanması nedeniyle demokrasinin öldüğünü dile getiren Arap milletvekillerinden Eymen Avde ise Knesset’te siyah bayrak açarken, “Bu devletin bize ait olmadığını söylemek istiyorsunuz. Ancak hiçbir şey bizim de bu vatanın asli unsurlarından olduğumuz gerçeğini değiştiremez. Bizim bu vatandan başka bir vatanımız yok” cümlelerini sarf etti.

Knesset’te protesto eylemi gerçekleştiren Avde’ye 13 milletvekili de destek verirken, Avde, İsrail hükümetini “Güçlenen ve kimliğini ıspat eden azınlıklara karşı faşistçe davranmakla” suçladı.

Hamas sert tepki gösterdi

Öte yandan, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi Başkanı Saib Ureykat, ‘Knesset’in ırkçı tasarıyı onaylamasını’ kınadı. Ureykat, konuya ilişkin açıklamasında, “Knesset, Apartheid tasarısını kanunlaştırarak, etnik ayrımcılığı kanun edindi” şeklinde konuştu.

Tasarının kabulüne bir tepki de Hamas’tan geldi. Hareket tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in ırkçı tasarıyı kanunlaştırarak kendisine zarar verdiği ifade edildi.