Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Koalisyon: Aden’de fitne kaybetti, aklıselim kazandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu tarafından yapılan açıklamada, tüm tarafların ateşkes anlaşmasına riayet etmesinin Aden’e yeninden istikrar getirdiği belirtildi. Açıklamada, fitnenin yerine aklıselimin kazandığı vurgusu yapıldı.

Yemen Dışişleri Bakanlığı, Güney Geçiş Meclisi olarak bilinen isyancı grupları, meşru hükümetin görev ve yetkilerini engellemek ve hatta devirmeye çalışmakla suçladı. Yemen’in birliği ve istikrarı için tehlike arz ettiği belirtilen bu grubun, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 2216 sayılı kanununu açıkça ihlal ettiği ifadesine yer verildi.

‘Fitnenin yerini aklıselim kazandı’

Suudi Arabistan’ın Yemen Büyük Elçisi Muhammed Cabir resmi Twitter hesabı üzerinden, ‘’Kardeşlik koalisyonu, Aden’e yeniden huzur ve emniyeti getirdi. Fitnenin yerine aklıselim kazandı’’ açıklamasını yaptı.

Koalisyon: Asıl hedef Husi milisleri

Suudi Arabistan liderliğindeki Arap Koalisyonu meşru hükümete desteklerini sürdürüyor. Yemenli tarafların, kaos ve ihtilaflardan kaçınarak mantık ile hareket etmesi yönünde çağrıda bulunan Koalisyon, asıl odaklanılması gerekilen tek hedefin İran destekli Husi milisler olduğunu ifade etti.

Suudi Arabistan ve BAE’den Yemen vurgusu

Koalisyon’un açıklamasına göre, Suudi Arabistan ve BAE’nin hedefi de vizyonu da birdir, o da Arap toprağı Yemen’in aydınlık bir geleceğe kavuşmasından başka bir şey değil. Suudi Arabistan ve BAE’den gelen açıklamalara göre, topraklarının tamamen kurtarılması konusunda Yemen’in yanında durduklarını belirttiler. İki ülke de Yemen’deki istikrar ve huzur ortamını korumak için çalıştıklarını kaydetti.

Açıklamada, Yemen vatandaşlarının ulusal birlik üzere yekvücut olmaları ve ihtilaflardan kaçınarak asıl hedeften sapmamaları gerektiği vurgusu yer aldı.

Yetkililer Aden’i ziyaret etti

Suudi Arabistan ve BAE’den gelen üst düzey askeri bir heyet, Koalisyon ‘un ateşkes çağrısına kulak veren taraflarla bir araya gelmek ve son gelişmeleri yerinde incelemek için dün Aden’i ziyaret etti.

Koalisyon’un komuta kademesinde yer alan Suud’lu Tümgeneral Muhammed Muğidi, Aden’de basına yaptığı açıklamada, şehirdeki hayatın yerine oturduğunu ve Koalisyon tarafından verilen kararlara tüm tarafların bağlı olduğunu belirtti.

‘Hedefimiz Yemen’in istikrarı’

Muğidi, ‘’Bugün hedefimiz Yemen’in istikrarı ve güvenliğidir. Yemen’deki taraflar, kaos ve çatışmalardan kaçınarak Yemen Devleti’nin bekasını korumaya çalışmalıdır. Buradan tüm taraflara çağrımız, aklıselim ile hareket edin ve asıl hedefimiz olan Husi milislere yoğunlaşın. Suudi Arabistan ve BAE’nin hedefi de vizyonu da birdir, o da Arap toprağı Yemen’in aydınlık bir geleceğe kavuşmasından başka bir şey değil’’ ifadelerini kullandı.

Koalisyon’un komuta kademesinde yer alan diğer bir yetkili Muhammed Matar ise, Suudi Arabistan ile BAE’nin, Yemen halkının yanında yer aldığını ve iki ülkenin de Yemen’deki istikrar ve huzur ortamını korumak için çalıştığını kaydetti.

Matar konuşmasının devamında, ‘’Yemen vatandaşlarının ulusal birlik üzere yekvücut olmaları ve ihtilaflardan kaçınarak asıl hedeften sapmamaları gerekir’’ ifadelerine yer verdi.

Yemen Dışişleri Bakanlığı’ndan dün art arda açıklamalar gelmişti. Açıklamalarda yer alan ifadelere göre, isyancı grupların Aden’deki askeri gerginliği tırmandırma hedefinin, meşru hükümetin çalışmalarını engellemek ve görevinden alıkoymak olduğu vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, bu hedefin 2216 sayılı BMGK kararını açıkça ihlal ettiğini, bölgedeki güvenliği tehdit ettiğini, Husi devrimini sona erdirmekten ziyade Yemen’in barış ve güvenliğini hedef tahtasına koyan güçlerin ekmeğine yağ sürdüğünü kaydetti.

En büyük rolü Suudi Arabistan oynuyor

Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Resmi haber ajansı (Saba) tarafından yayınlanan bildiride, birliklerin kışlalarına çekilmesinde, Yemenli vatandaşların kanının dökülmesini engellemede ve isyanın sona ermesinde Suudi Arabistan’ın en büyük rolü oynadığı belirtildi.

Bildiride yer alan ifadelere göre, Aden’de yaşanan gelişmeler, meşru hükümeti devirmeye çalışan Güney Geçiş Meclisi’nin başarısız darbe girişimi şeklinde niteleniyor.

Aynı bildiride, çatışmaların 30 Ocak Salı günü Suudi Arabistan’ın övgüye layık çabaları sonucunda durdurulduğu ve birliklerin kışlalara döndürüldüğü söyleniyor. Ancak, Cumhurbaşkanlığı koruma güçlerine ait 4. Zırhlı Tugay’ın birliklerine geri dönmesinin ardından ‘’isyancı milisler’’ olarak isimlendirilen bu grubun 4. Zırhlı Tugay üzerine ağır silahlarla ateş açarak saldırdıkları ifadesi yer alıyor. Saldırı sonrası ölü ve yaralıların olduğu, devletin silahlarının yağmalandığı ve komutanların evinin kundaklandığı kaydediliyor.

Yemen Dışişleri Bakanlığı, “Aden’de çalışmalarına devam eden hükümet, Yemen Cumhurbaşkanı Aburabbu Mansur Hadi liderliğinde, Yemen halkının çıkarlarını, birliğini, güvenliğini, istikrarını, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü korumak için dört koldan çalışacak’’ ifadelerini kullandı.

Kentteki gergin hava dağılmış durumda

Arap koalisyonunun çabalarından sonra tekrar huzur iklimine kavuşan Aden’de, Havaalanındaki uçuş güzergahları normal seyrine döndü. Ayrıca hükümet kurumları da çalışmalarına kaldığı yerden devam ediyor. Bununla birlikte, Pazar gününden bu yana kentte meydana gelen gergin hava da dağılmış oldu.

Yemen Hükumet yetkilisi yaptığı açıklamada, Aden’de çıkan çatışmalarda her iki taraftan ölenlerin sayısının 87, yaralananların ise 312 olduğunu açıkladı.