Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Koalisyon güçleri Husiler tarafından zorla savaştırılan 27 çocuğu Yemen hükümetine teslim etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu güçleri, Husi milisleri tarafından zorla savaştırılan 27 çocuğu hükümete teslim etti.

Koalisyon resmi kaynağı tarafından yapılan açıklamada çocukların Suudi Arabistan sınırındaki cephelerde darbeci Husi milisleri ile yaşanan çatışmalar sırasında kurtarıldığı belirtildi.

Kaynak, İran destekli Husi milislerinin kaybettikleri savaşı ve operasyonlarını sürdürmek için Yemenli çocukları ve gençleri zorla savaş alanlarına sürüklediklerini ifade etti.

Şarura Güçleri Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada çocukların teslimi sırasında koalisyon güçlerinin Uluslararası Kızıl Haç Komitesi, Suudi Arabistan Kızılay Kurumu, Çocuk Koruma Çalışma Grubu (ÇKÇG), Yemen meşru hükümeti ve Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu’ndan bazı temsilciler de hazır bulunduğu kaydedildi.

Çocukların hayata yeniden umutla bakmalarını sağlamak için Ortak Kuvvetler Komutanlığı tarafından çocuklara maddi destek sağlandı. Şarura Komutanlığı tarafından çocuklara sembolik hediyeler de verilirken bu anı ölümsüzleştirmek adına hatıra fotoğrafı çekildi. Çocuklar daha sonra otobüslerle Yemen’in Marib kentine gönderildi.