Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Koalisyon: Hudeyde Limanı deniz seferlerini tehdit eden bir merkez haline geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Koalisyon Güçleri dün, Hudeyde Limanı’nın artık sadece İran destekli Husi milisleri tarafından silah kaçakçılığı için kullanılan bir yer değil, denizleri hedef alan, bölgesel ve uluslararası barışı tehdit eden bir merkez haline geldiğini açıklamasında bulundu.

Koalisyon Sözcüsü Türki el-Maliki tarafından yapılan açıklamada İran destekli Husi milislerin, Kızıl Deniz’den geçiş yaptığı sırada Suudi Arabistan’a ait bir petrol tankerini 3 tekne ile taciz ettiği ve Koalisyon Güçleri tarafından düzenlenen operasyonla saldırının engellendiği belirtildi.

Riyad’da düzenlenen haftalık basın toplantısında açıklamalarda bulunan Maliki “6 Ocak cumartesi günü Koalisyon Güçleri’ne ait bir gemi tarafından korunan Suudi Arabistan petrol tankerine Kızıl Deniz’den geçtiği sırada, Husi milislerisaldırı düzenledi” ifadelerini kullandı. İkisi uzaktan kumandalı olmak üzere üç teknenin hızla tankerin üzerine ilerleyerek saldırı girişiminde bulunduğunu belirten Maliki, insansız teknelerden birinin bombalı saldırı için kullanılmak istendiğini ancak tankere refakat eden Koalisyon Donanma Güçleri’ne ait geminin tekneyi vurarak saldırıyı engellediğini belirtti.

Sözcü, Hudeyde Limanı’nda yaşanan olayı ‘düşmanca ve barbarca’ olarak nitelendirdi. “Yemen hükümetinin Hudeyde Limanı’nı çalışanların maaşlarını ödemek için meşru bir gelir olarak kullanmak istemesini anlıyoruz” diyen Maliki, “Ancak şimdi Birleşmiş Milletler’in (BM) Hudeyde Limanı’nın yönetimini devralması ve Yemen halkına yardımların girişinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası güvenlik ve istikrarı korumak için inisiyatif kullanması gerekiyor” diye konuştu.

Maliki basın toplantısında İran destekli Husi milislerinin gemi, tekne, destroyer ve uçak gemilerine nasıl saldırılacağı ile ilgili eğitim verdiklerini gösteren bir video izletti.
Açıklamada milislerin deniz trafiği ve sivil havacılığı tehdit eden gelişmiş termal kameralar kullanmalarının Husilerin arasında yabancı uzmanların olduğu iddialarının doğruluğunu güçlendirdiği de belirtildi. Maliki “Sana Havaalanı’nın seferlere açılması taleplerinin reddedilmesi konusunda ise “Bu teknolojiler, Sana Havaalanı’nda sefer yapılmasına yönelik güvenliğin bulunmadığı düşüncesinde yanılmadığımızın bir kanıtıdır” şeklinde konuştu.

Maliki, Yemen limanlarının uluslararası yardım kuruluşlarına ve Yemen’deki insanlara insani yardımların ulaştırılması için bağışta bulunan ülkelerin yardımlarına halen açık olduğunu vurguladı. Yemen limanlarına yakıt, gıda maddeleri ve tıbbi malzemelerden oluşan yüklerini boşaltması için 14 gemiye giriş izini alındığını belirten Maliki, şu an bekleme alanında yaklaşık 28 geminin bulunduğunu kaydetti.

Koalisyon Sözcüsü, askeri operasyonlar ile ilgili olarak da Nehm, el-Cef ve batı sahilindeki tüm ana ve ikincil eksenlerde hızla ilerlendiğini aktardı. Koalisyon destekli Yemen Ordusu’nun ilerleyişini sürdürdüğünü aktaran Maliki, birliklerin batı sahili cephesindeki ilerleyişini Hudeyde’ye doğru sürdürdüğünü ve Liman’a yaklaştıklarını duyurdu. Ayrıca Hıs ile el-Huha arasındaki yolu da kontrol altına aldıklarını belirtti.

Elde edilen verilere göre atılan balistik füze sayısının 87’ye ulaştığını aktaran Sözcü, şu ana kadar Suudi Arabistan sınırındaki şehir, köy ve kasabalara 66 bin 119 top mermisinin düştüğünü kaydetti.

Husi milislerinin sivil bölgeleri kullanabilecekleri ve siviller gibi giyinebilecekleri konusunda uyarıda bulunan Maliki, Suudi sınır şehirlerini hedef alan balistik füzeleri kullanan Husilere yönelik Koalisyon Güçleri’nin bu bölgeleri bombalamasının ardından ölenlerin sivil olduğu iddialarının öne sürülebileceğini belirtti. Koalisyon’un yerdeki hareketleri izleyebildiğinin altını çizen Sözcü yapılan askeri operasyonlarda sivillerin ve Husi terörist unsurlarının birbirinden ayırt edilebildiğini vurguladı.

Koalisyon Ortak Kuvvetler Komutanlığı’ndan yapılan bir diğer açıklamada da BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı’nın limanların açılması ve yardımların ulaştırılması ile ilgili açıklamasının memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Komutanlık, sonuçların değil sebeplerin dikkate alınmasının öneminin yanı sıra Yemen’de yaşananların yasalardan ve hükümetten kaçan darbeciler yüzünden olduğuna işaret etti.