Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Koalisyon, Hudeyde’de “güvenli koridor” planını açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan liderliğindeki Yemen meşruiyetini destekleme koalisyonu, siviller için güvenli koridorların açılması, Hudeyde’de gıda ve insani konvoyların geçişinin engellenmemesi çağrısı yaptı.

Suudi Arabistan Kraliyet Mahkemesi Genel Sekreteri ve Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi Genel Sorumlusu Dr. Abdullah el-Rabia, insani ve gıda yardımlarına dikkati çekerken, yardımların koalisyon devletlerinin öncelikleri arasında yer aldığını belirtti. El-Rabia, meselenin Yemen halkı arasında büyük bir endişeye yol açtığını vurguladı.

21 Eylül’de Riyad’da düzenlenen bir konferans sırasında basın açıklaması yapan Dr. Abdullah el-Rabia; “Koalisyon ülkeleri, acil yardım, sağlık ve barınma hizmetleri alanlarında Yemen halkının acılarını gidermek için büyük bir çaba sarf ediyor. Son haftalarda Birleşmiş Milletler (BM) ile mutabık kalınan konvoy ve insani yardım kampanyaları için güvenli koridorların oluşturulması ve güvenli yolların açılması da dahil olmak üzere Hudeyde’de halkının maruz kaldığı sıkıntılara odaklanıldı” ifadelerini kullandı.

Aynı şekilde meşruiyeti destekleme koalisyonu liderliğinden sivil operasyonlar müdürü Tuğgeneral Tayyar Abdullah el-Hababi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, sivil ve insani konvoylar için sağlanacak bu güvenli koridorların detaylarının önümüzdeki iki gün içinde açıklanacağını söyledi. el-Hababi, “Güvenli koridorlar, haftalık koalisyon toplantısında duyurulacak” dedi.

Diğer taraftan Dr. Abdullah el-Rebia da insani koridorlara değinerek, “Bu koridorların varlığı, koalisyonun, yardım ve gıda konvoylarının Hudeyde’de yerlerinden edilmiş kişilere ulaşmasına önem verdiğini gösteriyor. İnsani faaliyetler, tek bir an bile durmadan devam ediyor. Kral Selman Yardım Merkezi ve Kızılay ekipleri, sivil toplum ve BM kuruluşları aracılığıyla çok sayıda insani yardım programı sunmaktadır” dedi.

İstisnasız olarak tüm yardım kuruluşlarının insani faaliyetler ortaya koyması için koalisyon tarafından sarf edilen çabalara övgüde bulunan el-Rebia, “Koridorlar ve geçişlerin çoğu koalisyon güçleri tarafından korunuyor. Tüm programlarda İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi ile tam işbirliği içinde, koalisyon güçleri tarafından çok sayıda faaliyet gerçekleştiriliyor. Hudeyde’nin özgürleşmesi durumunda Hudeyde limanı da Yemen halkına güvenliği sağlayan ideal hizmetler getirecek” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan’dan Yemen’e 11 milyar

Öte yandan Kral Selman Yardım Merkezi Genel Sorumlusu, Meşru hükümet ve Yemen Merkez Bankası’nın yanı sıra Yemen, Suudi Arabistan, Cibuti ve Somali’deki yerlerinden edilmiş kişilere insani destek sağlamak için Suudi Arabistan’ın son 3 yılda Yemen’e 11 milyar dolardan fazla mali destek verdiğini belirtti.

Dr. Abdullah el-Rebia ayrıca, Kral Selman Yardım Merkezinin, meşru hükümet veya darbeciler tarafından yönetilen bölgelerdeki Yemenliler arasında herhangi bir ayrım yapmadan uluslararası insan hakları uyarınca 277 proje gerçekleştirdiğini, bu yolda 1 milyar dolardan fazla harcama yaptığını vurguladı.

Husi milislerinden insani yardıma engelleme

El-Rebia, son dönemde İran destekli Husi milisleri tarafından Yemen’deki insani çalışmalara yönelik işlenen ihlallere de değindi. Bu çerçevede 65 geminin, 124 yardım konvoyunun ve 628 kamyonun engellendiğini söyleyen el-Rebia, “Hudeyde limanına yakıt taşıyan 19 geminin geçişi, 26 gün boyunca engellendi” ifadelerini kullandı.

Hudeyde’deki mobil tıp kliniklerine de değinen Dr. Abdullah el-Rebia, Hudeyde şehrinde 1 milyondan fazla kişinin bu projeden yararlandığını vurguladı. Yetkili, koalisyon ülkelerinin son üç yıldır tüm insancıl alanlarda Yemen’e 17 milyar dolardan fazla kaynak sağladığında da dikkati çekti.

El-Rebia, BM ile ilişkilerine dair bir soruya yanıt verirken, BM ile yürütülen çalışmaları tamamlayıcı olarak nitelendirdi. Tüm detayların BM ile sürekli ve şeffaf bir diyalog içinde tartışıldığını belirterek, BM’nin insani yardımların sağlanmasına büyük bir ilgi gösterdiğini vurguladı.

Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakan Yardımcısı Sultan el-Şemsi, BAE’nin felaketlerin neden olduğu acıları yok etmek için dünyanın dört bir yanındaki insani duruma büyük bir önem verdiğini belirtti. El-Şemsi, ülkesinin Yemen’deki meşru yönetimin kontrolündeki bölgelerden ziyade Husiler tarafından kontrol edilen alanlarda yaşanan insani duruma dikkati çekti.

Yetkili, İran destekli Husi milislerin Suudi Arabistan’a yönelik füzelerini kınarken, milislerin Yemen halkının gücüyle ticaret yaptığını ve yardımlara erişimi engellediğini söyledi. Yemen’de hava, deniz ve kara bağlamında 20 ana transit yolun olduğunu belirten Sultan el-Şemsi, BM’nin bu yollar aracılığıyla Yemenlilere yardım ulaştırdığını kaydetti.