Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Koalisyon Rakka’ya saldırıları yoğunlaştırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası koalisyon, DEAŞ’ın Rakka’daki genel merkezine hava saldırıları düzenlemeye devam ederken, Rus uçakları da, büyük bir kısmı örgüt denetimde olan Deyr ez-Zor kentine hava saldırısı gerçekleştiriyor. Bu saldırılar sonucunda 10 sivil ölürken bölgedeki birçok ev yıkıldı. Suriye Arap Kızılayı’nın Rakka şubesi müdür yardımcısı bölgedeki gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamada, şehir kurtarılmakla değil yıkımla karşı karşıya kaldığını belirtti.

‘Rakka Sessizce katlediliyor’ grubu Cuma günü yaptığı açıklamada koalisyon uçaklarının Rakka’daki bölgelere son 48 saatte 44 hava saldırısı düzenlediğini ifade ederek, saldırıların el-Bedv, Sükna ve Cemiu’l İmam en-Nevevi bölgelerini hedefe aldığını ve bu saldırılar sonucunda hepsi aynı aileden olan biri kadın 7 çocuğun öldüğünü açıkladı.

ABD Özel Kuvvetleri tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile DAEŞ Örgütü militanları arasında Rakka’nın güneydoğusunda şiddetli çatışmalar yaşanırken, çatışma bölgesinde hava saldırıları, füze ve top atışları etkili oluyor. DEAŞ Perşembe günü yaptığı açıklamada Rakka’nın güneyinde düzenlenen ve SDG Güçlerini hedef alan bombalı araç saldırısında 40’tan fazla SDG askerinin öldüğünü söyledi.

Bu sırada Suriye Arap Kızılayı Rakka Şubesi Müdür Yardımcısı, Uluslararası İnsani Yardım kuruluşlarına ve Birleşmiş Milletlere çağrıda bulunarak uluslararası koalisyon ve SDG’nin Rakka kentinin kamu alanlarına ve altyapısına düzenledikleri hava saldırılarının durdurulmasını istedi.

Rakka’da bulunan Suriye Arap Kızılayı Rakka şubesi Müdür Yardımcısı Alman Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada Koalisyon uçaklarının çarşamba günü fosfor bombasıyla Rakka’daki devlet Hastanesini bombaladığını; hastanenin elektrik jeneratörlerini, arabalarını ve iç kısımlarına 20’den fazla bomba attığını söyledi.

Şube Müdür Yardımcısı, bombala sonucu yıkılan devlet hastanesinin önceden bölgedeki yaklaşık 100 bin insana hizmet verdiğini vurgularken, DEAŞ’ın kendisine ait özel hastanelerinin ve tıbbi merkezlerinin bulunduğunu, devlet hastanesinde hiçbir DEAŞ militanının tedavi edilmediğini ifade etti.

Rakka’da neredeyse tamamen yıkılmamış hükümet binası, fırın, mescit ve okul kalmadığını söyleyen Şube Müdür Yardımcısı, bombalama sonucu Fırat nehrinden gelen ana su hattının kesilmesi sebebiyle halkın su ihtiyacını giderdiği su kuyularının işlevsiz hale geldiğini ve fırınların bombalanmasından sonra da şehirde sadece iki fırının kaldığını belirtti.

Suriye Arap Kızılayı Şube Müdür Yardımcısı açıklamalarının devamında şehirde, çatışma bölgelerinin yakınlarında bulunan ve DEAŞ’lı keskin nişancıların kullanma ihtimali olan 6 katlı binaların çoğunun yıkıldığını, binada bulunan ailelerin bombalanma korkusuyla oradan ayrıldığını ifade etti.

Öte yandan, Suriye Arap Kızılayı Şube Müdür’ü Dr. Fevaz el-Assaf, Alman Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada Uluslararası Koalisyon’un ve SDG’nin Rakka savaşında yanmış toprak politikası uyguladığını; Rakka’nın en büyük gelir kaynağı olan şeker fabrikasının da aralarında bulunduğu 65’ten fazla hükümet binasının yıkıldığını ifade etti. Açıklamasının devamında yıkılan hükümet binaların ilaveten de Suriye Devlet Dairesi binalarının, okullarının, fırınların ve bankaların yıkıldığını belirten el-Assaf, çarşılar hakkında ise hiç konuşmaya gerek olmadığını, rastgele yapılan bombardımanlar sonucunda hiçbir müşterinin ve ticaret malının kalmadığı söyledi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’n yaptığı açıklamada, Rus uçaklarının Deyr ez-Zor şehrinde korkunç katliamlar gerçekleştirdiğini, şehrin batısında buluna el-Tebni bölgesinde gerçekleştirdiği 10’dan fazla hava saldırısı sonucu yaklaşık 15 sivilin öldüğünü, onlarcasının da yaralandığını belirtti.

Devrimci Güçler Koalisyonu yaptığı açıklamanın devamında Rus uçaklarının perşembe sabahı gerçekleştirdiği saldırılarda ölüm ve yıkım dışında bölgede bir karışıklık çıkmasına da sebep olduğunu, sivilleri civardaki köylere kaçmak zorunda kaldığını söyledi.

Açıklamada “ Bu katliam, işgalci Rus Güçlerinin uluslararası hukuku hiçe sayarak Suriyelilere karşı gerçekleştirdiği savaş suçlarının bir parçasıdır. İşgalci Rusya, uluslararası toplumun izlemekle yetinmesini kullanarak yaptığı katliamları programlı bir şekilde sürdürüyor. İşgalcilerin bu saldırılarına son vermesini bekliyoruz” dendi.

Koalisyon, DEAŞ terör örgütüyle mücadelenin sivilleri öldürülmesiyle ve Esed Rejiminin desteklenmesiyle gerçekleşmesinin mümkün olmadığına vurgu yaptı. Koalisyon açıklamasında “ terörden ve radikalizmden kurtulmak istiyorsak ilk önce Esed rejimine verilen desteğin ve onun müttefiklerinin işlediği suçların durdurulması, uluslararası toplumun Suriye’de terörün yayılmasında ana rolü üstlenen Esed Rejimine karşı takındığa tavra son vermesi, onları ve destekçilerini işledikleri suçlardan dolayı hesaba çekmesi gerekiyor. Bunlar gerçekleşmeden terörden ve radikalizmden kurtulamayız” dedi.