Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Koalisyon: Riyad’ı hedef alan İran füzeleri Yemen’e Hudeyde’den sokuldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki koalisyon güçleri tarafından yapılan açıklamada üç hafta önce Riyad’ı hedef alan İran füzesinin Hudeyde Limanı’ndan ülkeye sokulduğu duyuruldu.

4 Kasım’da Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ın kuzeydoğusuna Yemen’den atılan balistik füze, Kraliyet Hava Kuvvetleri Savunma Gücü, (YDF) tarafından etkisiz hale getirilmişti. Şarapnel parçalarının yaralanmaya sebep olmadan ıssız alana düştüğü belirtilmişti. Ancak bu Husiler tarafından bölgenin hedef alındığı ilk saldırı değil. Zira Arap Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Turki el- Maliki daha önce de Husiler’in Suudi Arabistan’a 77 adat balistik füze attığını söyledi. Maliki özellikle iki milyara yakın Müslümanın kıblesi olan Mekke-i Mükerreme’nin füzelerle hedef alınmasının Müslümanları kışkırttığını belirtti.

Husiler silah tedariğini, Hudeyde’den yapıyor

Maliki, “Husiler’in balistik füzeleri İran rejiminden aldığını ispatlayan kanıtlar var. Füzeler ülkeye Hudeyde Limanı’ndan sokuluyor” ifadesini kullandı.

Koalisyondan BM’ye çağrı

Koalisyon, Birleşmiş Milletler’e (BM) Yemen halkını ve Suudi Arabistan’ın bölgedeki güvenliğini korumak için harekete geçme çağrısında bulundu. Uluslararası barış ve güvenliği korumak için Hudeydde Limanı’nın yönetimini, özellikle Yemen kontrolündeki Bab’ül-Mendeb’i devralarak Husilere silah akışını durdurmasını istedi.

Sana ve Hudeyde Limanları yardımlara açıldı

Koalisyon liderliği, 2216 sayılı BM kararı ve inceleme prosedürü kapsamında detaylı bir araştırma yürüttü. Ardından Husilerin ve ajanlarının Yemen’de askeri operasyonları gerçekleştirecek silah ve askeri malzemelerin tedarikini önlemek amacıyla kapattığı Sana Havalimanını ve Hudeyde Limanı’nı perşembe gününden itibaren Birleşmiş Milletler’in (BM) acil insani yardım geçişleri için açtığını duyurdu.

Koalisyon, perşembe günü Yemen halkına insani yardım taşıyan 42 gemi ve uçağın Yemene girişine izin verildiği bildirildi.