Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Koalisyon, Yemen’de operasyonlar devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Aden: Şarku’l Avsat

Yemen’de meşruiyeti destekleyen koalisyon güçleri, İran destekli Husi milislerle ateşkes sağlandığı yönündeki haberlerin doğru olmadığını açıkladı. Koalisyon güçleri, askeri operasyonların tüm eksenlerde devam ettiğini ve son günlerde çeşitli zaferler elde edildiğini aktardı. Aynı şekilde koalisyon, ABD’nin Yemen’de savaşan koalisyon jetlerine yakıt ikmali yapmayacağını belirtti.

Koalisyon güçleri, Husi liderlerin saflarında yaşanan bölünmelerin, “unsurların sözde hükümete güvenmediğini ortaya koyduğunu” söyledi. Aktarılana göre kazanılan zaferler de her ne koşulda olursa olsun hedefi gerçekleştirmeye yaklaşıldığını gösteriyor.

Bu bağlamda Yemen’deki Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Maliki, askeri operasyonların sadece Husi milisleri vurmayı hedeflemediğini belirtti. El-Maliki, devam eden uzlaşmazlık çerçevesinde siyasi süreci başlatmak amacıyla milislere müzakere masasına oturmaları için baskı yapıldığını vurguladı. Sözcü, Husilerin geçtiğimiz Eylül ayında Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde düzenlenen Cenevre müzakerelerine katılmadığını da hatırlattı.

Hudeyde’yi ve stratejik öneme sahip limanları özgürleştirme operasyonunun üst düzey bir süreçte ilerlediğini söyleyen el-Maliki, birkaç gün içerisinde önemli sonuçların elde edilebileceğine dikkati çekti. Turki el-Maliki, ortak Yemen güçlerinin, koalisyonun desteğiyle Hudeyde’nin güneybatı, güney ve kuzeydoğusunda Husileri kuşattığını vurguladı.

Hudeyde’nin kurtuluşunun, Yemen meşruiyetinin temel hakkı olduğunu belirten sözcü, “Hudeyde, güneybatı, güney ve kuzeydoğudan kuşatıldı, Kilo 8 ve Kilo 10 bölgeleri el-Salih şehrine kadar kurtarıldı. Milisler, keskin nişancıları ve uçaksavarları bina çatılarına konuşlandırmaya çalışırken ortak Yemen güçleri, 90. caddeye kadar ilerledi ve Kızıldeniz değirmenlerini kurtardı. Çatışmalar, şu an Husilerin sağlık personellerini insani kalkan olarak kullanmasından sonra özgürleştirilen 22 Mayıs Hastanesi’nin kuzeyinde devam ediyor” dedi.

El-Maliki açıklamasının devamında, “Ordu güçleri, Hudeyde’nin güneybatısına, Tıp Fakültesi yakınlarına kadar ilerledi. El-Rabsa mahallesinde çatışmalar devam ediyor. Milisler, yardım kuruluşları tarafından kullanılan yolları yerle bir ederek, uluslararası yasaları ve insan hakları yasalarını ihlal etti. Hudeyde ve Sana arasındaki güvenli koridorlar ise hala açık” ifadelerini kullandı.

Turki el-Maliki, Yemen meşruiyetinin Husi milislerin, yenilgiye uğramaları halinde sivilleri insani kalkan olarak kullanabilecekleri ve Hudeyde limanını havaya uçurabileceklerine dair endişelerini dile getirirken, “Milislerin, 1 milyondan fazla ham petrole sahip Marib’deki Safer’de bulunan yüzer petrol tankını havaya uçurabileceğine dair de bir endişe mevcut. Havaya uçurulmaları halinde sadece Yemen için çevresel ve ekonomik zararlar oluşmayacak, tüm bölge ülkeleri zarar görecek. Bu nedenle koalisyon, sürekli olarak güvenliği kontrol ediyor” dedi.

Aynı şekilde el-Maliki, Saba ve Himyar uygarlıklarına dayanan Marib’deki antik eser kaçakçılığının engellendiğini açıkladı. Maddi kaynak sağlamak için Husi milislerle temas kuran kaçakçı ve komisyoncuların yakalandığını söyleyen sözcü, uzman komiteler tarafından yayınlanan raporların, “Husilerin Yemen tarihi mirasını çalarak yurt dışına kaçırdığını” ortaya koyduğunu belirtti. Turki el-Maliki ayrıca, tüm devlet ve kuruluşlara da Yemen’in tarihi mirasını koruma çağrısı yaptı.

Arap Koalisyonu Sözcüsü el-Maliki, Husilerin Hizbullah ile dayanışma içerisinde olduğuna da dikkati çekti. El-Maliki, Husi milislerin uyuşturucu kaçakçılığı yaparken Dünya Gıda Programı’nın logolarını kullandığını belirtti.

Sözcü, yerel duruma da değinirken, sahil radarı bölgesinin hedef alınmasının, el-Badavi adasındaki Bab-ul Mendep boğazıyla uluslararası ticareti ve deniz trafiğini tehdit ettiğini aktardı. Aynı şekilde tüm geçişlerin, ithalat ruhsatının sağlanması için çalışır durumda olduğunu söyleyen Turki el-Maliki, tüm Yemen limanlarına istisnasız olarak ruhsat verileceğini ve son iki hafta boyunca da Hudeyde’ye 11 ruhsat sağlandığını duyurdu.

Öte yandan geçtiğimiz dönem, Yemen ordusunun Saada, Hacca, Hudeyde, el-Dali ve el-Beyda’da koalisyon güçlerinin desteğiyle birçok zafere tanık oldu. Ulusal ordu güçleri, Hacca’daki Aham üçgeninin kontrolünü sağlarken, Bakim ve bazı önemli mevzileri de ele geçirdi. Aynı şekilde Nihm ve el-Beyda bölgelerinde de Husi milislerle çatışmalar devam ediyor.