Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Koalisyon, Yemen’de yabancı askerlerin Husilere eğitim verdiğini doğruladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki yabancı askeri uzmanların, İran destekli darbeci Husi milislere eğitim verdiği, Arap Koalisyonu tarafından doğrulandı. Sözcü Türki el-Maliki yaptığı açıklamada ellerinde, Husi milislere askeri eğitim vermek ve entegre bir iletişim sistemi sağlamak üzere yabancı askeri uzmanların varlığına dair kanıt bulunduğunu açıklayarak Hizbullah’a dikkat çekti.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Türki el-Maliki, Saada bölgesinde çeşitli komuta ve kontrol görevlerine katkıda bulunduğunu ifade etti. Aynı şekilde koalisyon güçlerinin, Maştab, Maran, Razah dağları ile el-Mukallak ve Nuba da dahil olmak üzere 5 mevziyi imha ettiği ifade edildi. Koalisyon Sözcüsü, yabancı uzmanların Husi milislere uçaksavar sağladığını da vurguladı.

El-Maliki, koalisyon güçlerinin Hacca’da yer alan Cebel Vahşa’daki ve Saada’da milisler tarafından kontrol edilen alanlardaki iletişim mevzilerini yıktığı, kontrol odalarını ve jeneratörleri, Nuba’daki komuta ve kontrol mağarasını imha ettiği görüntüleri paylaştı.

Dün Riyad’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Türki el-Maliki, iletişim sistemleri yıkılan Husilerin, haberleşmede kontrolü kaybettiğini ifade etti. Saada bölgesinin, hala balistik füze fırlatmak üzere bir platform olarak kullanıldığını söyleyen Sözcü, koalisyon güçlerinin İran destekli Husi milisleri takip ettiğini ve milislerin Yemen’de kadınları cephelere aldığını, onlar için özel çadırlar temin ettiğini gözlemlediğini belirtti.

“Deliller, İran rejiminin Husilere silah sağladığını kanıtlıyor”

El-Maliki, koalisyonun elindeki tüm delillerin, İran rejiminin Lübnan’ın güneyinden Suriye’ye ve silahlı örgütler aracılığıyla Husi milislere silah naklettiğini ortaya koyduğunu kaydetti.

Husilere silah finansmanını Lübnan Hizbullah’ının aracılığıyla sağladığını belirten Sözcü, milislerin kendi çıkarları doğrultusunda çocukları zorla silah altına aldığını, çok sayıda çocuğu cephelerde savaştırdığını ifade etti. Koalisyon Sözcüsü, yabancı ülkelerden sağlanan paralı askerlere de dikkati çekerken, bu askerlerin milislere yardım ettiğini vurguladı.

El-Maliki, Yemen’deki tüm yardım noktalarının tam kapasite çalıştığını, 26 bin 997 hava ruhsatı sağlandığını, 4 deniz seferi, 42 uçuş ve 14 arazi konvoyuna izin verildiğini ifade etti. Sözcü ayrıca Husi milislerin, bazı gemilerin limana geçişlerini 2 aydan uzun bir süre boyunca engellediğini de belirtti.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Türki el-Maliki, Yemen’de yaklaşık 4,9 milyon kişinin, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’nin hizmetlerinden yararlandığını belirtti. El-Maliki, BM’ye bağlı kuruluşların, milislerin yardım erişimini engellemek için yasal sorumluluk üstlendiğini de söyledi.

Koalisyon Sözcüsü, düne kadar Suudi Arabistan’a 158 füze fırlatıldığını ve 42 bin 924 top mermisinin atıldığını ifade etti. Ayrıca Husi milisler tarafından koalisyonun 285 mevzisinin hasar gördüğü, 716 savaşçının da hayatını kaybettiğini belirtildi.

Öte yandan el-Maliki, Arap Koalisyonu’nun, BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffith’in Yemen’deki krizden kurtulmak amacıyla BM kararları, Körfez girişimi ve ulusal diyaloglar uyarınca sarf ettiği çabalara desteğini yineledi.

Hudeyde’yi özgürleştirme planına onay

Türki el-Maliki, koalisyonun, Hudeyde’yi özgürleştirmek için geniş kapsamlı bir planı onayladığını da belirtti. Hudeyde limanındaki deniz trafiğinin durmayacağını söyleyen Sözcü, koalisyonun desteğiyle Yemen Ulusal Ordusu’nun bölgenin tüm eksenlerinde kontrolü ele geçirdiğini vurguladı. El-Maliki, sivillere zarar vermemeye çalışıldığını, koalisyonun bazı cepheleri temizlemede bu sebeple zorluk yaşadığını ifade etti.

Husi milisler tarafından yerleştirilen mayınların, Yemenlilerin yaşadığı en büyük sorunlardan biri olduğunu kaydeden Türki el-Maliki, ülkedeki 600 bin mayının, İran rejiminin Husi milislere silah ve mayın sağladığının kanıtı olduğunu belirtti.