Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Koalisyondan, Cizan’ı balistik füzeyle hedef alan Husilere operasyon | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki meşrutiyeti destekleyen Arap Koalisyonu, Suudi Arabistan’ın Cizan bölgesini balistik füze saldırısı düzenleyen Husi milislerine hava saldırısı düzenledi.

Arap Koalisyonu tarafından bugün yapılan açıklamada, operasyonun dün gece Cizan şehrinde sivilleri hedef alan ve onlarca sivilin yaralanmasına neden olan Husilere yönelik meşru askeri bir eylem olduğu belirtildi. Operasyonun uluslararası insan haklarına uygun olduğu belirtilen açıklamada ayrıca, çocukları savaş meydanlarında kalkan olarak kullanan Husilere yönelik tüm tedbirlerin alınacağı ifade edildi.

Yemen’deki Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Suudi Arabistan Hava Savunma Kuvvetlerinin akşam saatlerinde Husi milislerinin Amran’dan Suudi Arabistan’ı hedef alan balistik füze fırlattıklarını tespit ettiklerini açıkladı.

Havada imha edildi

Doğrudan sivilleri hedef alan füze saldırısının insan haklarını ihlal ettiğini vurgulayan Maliki, füzenin, Suudi Arabistan Hava Savunma Kuvvetleri tarafından havada imha edildiğini bildirdi. Havada imha edilen füzenin yere düşmesi sonucunda, Yemenli bir vatandaş ölürken, 11 kişi de yaralandı.

Maliki, İran destekli Husi milislerin düşmanca saldırısının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 ve 2231 sayılı kararlarını açıkça ihlal ettiğini vurgulayarak, balistik füzelerle kentleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırı olduğunu belirtti.

Maliki, Arap Koalisyonu’nun bu terör saldırısı karşısında tüm önlemlerini alacağını ve bundan sonrada bu tarz saldırıların karşısında her zaman dik duracaklarını açıkladı.