Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Koalisyon’un kurulmasında Merkel’i birtakım zorluklar bekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün yaptığı açıklamada, kendi partisi Hristiyan Birlik ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasındaki koalisyon görüşmelerinin ne zaman biteceğini kendisinin de bilmediğini, ayrıca müzakerelerin zor geçeceğini tahmin ettiğini kaydetti.

Görüşme öncesi bir açıklama yapan Başbakan Angela Merkel, görüşmelerin son gününe “iyi niyetle” girdiğini, ancak bugünkü oturumda önlerinde zorlu müzakere sürecinin beklendiğini söyledi.

Merkel, ‘’Müzakereler ne kadar sürer, onu şu anda bilemeyiz, Cumartesi günkü görüşmelerde iyi bir atmosferde gerçekleşti, ancak halen daha üzerinde anlaşılması gereken önemli konular bulunuyor’’ ifadelerini kullandı.

2013’ten bu yana ülkeyi yöneten ‘’Büyük Koalisyon’’un yeniden anlaşmaya varmak için sürdürdüğü müzakerelerin sarkması durumunda Pazartesi ve Salı günleri de görüşmelere devam edilebilecek.

Büyük koalisyon

Hiçbir partinin çoğunluğu sağlayamadığı Eylül seçimlerinden bu yana geçen 4 aylık süreçte Muhafazakarlar, Demokratlarla Büyük Koalisyonu yenilemek için sağlık, çalışma hakkı gibi konularda anlaşmaya varmaya çalışıyor.

Merkel, “Başaracağımızı umuyoruz, ancak henüz çözülmeyen sorunlar var” dedi.

Merkel’i bekleyen seçenekler

Görüşmeler başarısız olursa, Merkel dördüncü hükümetini çoğunluk olmadan kurmak zorunda kalacak, ya da seçimleri yenileme seçeneğini değerlendirecek.

Demokratların saflarında kıpırdanmalar yaşanıyor

Öte yandan seçimlerden bu yana oyların bölünmesiyle Demokratların saflarında da kıpırdanmalar yaşanıyor.

Demokratların birçoğu, parti lideri Martin Schultz’u, sola kaymak ve Merkel ile pazarlığa oturmamakla suçluyor.

Ancak Merkel de gıpta edilecek bir konumda değil. Zira Solcu kesimin Demokratlarla yaklaşmasından çekinen bazı muhafazakarlar, sağın yükselişini durdurmak adına sağ kanada yaklaşılmasını talep ediyor.

Olası seçimden sağ kesim faydalanacak

Diğer bazı kesimler de Demokratların zayıflığı gerekçe gösterilerek olası bir seçimde bundan en çok faydalanacak olanların sağcı kesim olduğunu düşünüyor. Zira Almanya İçin Alternatif Partisi geçtiğimiz seçimlerde %13 oranında oy almayı başarabilmişti.

Bu başarının altında, Sağ kanadın, 2015’ten bu yana yaklaşık 1 milyon sığınmacının Almanya’ya alınmasından sonra halkın endişelerine tercüman olmasına ve Merkel’in oylarının bölünmesine yol açtığı ifade ediliyor.

Merkel, 12 yıldır iktidarda

12 Yıldır iktidarda bulunan Merkel Almanya’sı bugüne kadar hiç böyle bir durumla karşı karşıya kalmamıştı. Hiç şüphesiz Merkel’in bu konuma gelmesinde AB Ülkelerine karşı etkisini kaybetmesi de diğer bir faktör olarak çıkıyor karşımıza. Özellikle de Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un AB’de yapılmasını istediği reformları dile getirmesiyle bu durum daha da gün yüzüne çıkmıştı.

Macron’un dile getirdiği önerileri Schultz ise desteklemiş, ‘’Avrupa birliği için her türden çalışma güçlendirici ve yenileyicidir. Önümüzdeki hükümet de bunu desteklemelidir’’ ifadelerini kullanmıştı.