Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Koalisyonun, Suriye’nin doğusundaki hava saldırılarında 23 sivil öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SHOR) yapılan açıklamaya göre, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona ait uçakların, Suriye’nin doğusundaki DEAŞ’ın kontrolü altındaki köylere yönelik bombardımanda 8’i çocuk 23 sivil öldü.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, Suriye’nin doğusunda Deyr-i Zor kırsalında uluslararası koalisyonun DEAŞ’a yönelik gerçekleştirdiği hava saldırısında 8’i çocuk 23 sivilin öldüğünü belirtti.

Rami Abdurrahman, ölenlerin komşu köyden Kürt ve Arap gruplarla birlikte DEAŞ’a karşı Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından yürütülen şiddetli saldırılardan kaçarak geldikleri ve bir evin içinde aileleri ve yakınları ile birlikte öldüklerini söyledi.

SOHR’a göre bu güçler arasında, olayın yaşandığı köy çevresi olan Fırat Nehri’nin doğu kıyılarında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bir gecede çevredeki bir köy kontrol altına alınabiliyor.

18 köy hala DEAŞ’ın kontrolünde

ABD destekli YPG geçtiğimiz hafta, DEAŞ’lıların Rusya ve ABD desteğiyle Fırat nehrinin doğusundan çıkarıldığını açıklamıştı. Ancak SOHR, bölgedeki 18 köyün hala DEAŞ kontrolü altında olduğunu söylüyor.

Rus destekli Suriye rejim güçleri, Irak’la Deyr-i Zor sınırında bulunan petrol ve sınır bölgesindeki militanlara karşı ayrı bir saldırı yürütüyor. Perşembe günü DEAŞ’lı militanların bölgeyi ikiye bölen Fırat Nehri’nin batısından çıkarıldığı duyurulmuştu.

DEAŞ, 3 yılın ardından son aylarda, Suriye ve Irak’ta kontrolü altında bulunan geniş bölgelerin, Suriye’deki kalesi Rakka kenti de dahil olmak üzere yüzde 95’ini kaybetti.

Artık Suriye’deki hiçbir şehrin kontrolü DEAŞ’ın elinde bulunmuyor. Ancak az sayıda köy halen DEAŞ’ın kontrolü altında.