Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kofi Annan’a veda töreni bugün Gana’da başlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ganalılar, İsviçre’den Gana’nın başkentine getirilen BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın cenazesinin yer aldığı katafalkın önünde Annan’a bugün son kez bakmaya hazırlanırken, dünya çapında çok sayıda devlet adamının davet edildiği ulusal cenaze töreni Perşembe günü düzenlenecek.

80 yaşında hayatını kaybeden Annan’ın BM bayrağına sarılı tabutu, eşi Nane Maria Annan, oğlu ve üst düzey BM yetkilileri eşliğinde İsviçre’den Kotoka Uluslararası Havalimanı’na getirildi.

Gana Devlet Başkanı Akufo-Addo’nun Annan’ın ailesine söylediği gibi, Annan, ‘ebedi hayatında en rahat edeceği yer olan’ Gana’nın başkenti Akra’daki askeri bir mezarlığa gömülecek.

Akufo-Addo, Annan’ın ölüm haberinin ardından, “Kofi Annan, neslinin en parlak adamlarından biriydi. Benim için bir kardeş gibiydi. Hassas konularla nasıl başa çıkılacağı konusunda bana birçok tavsiyede bulundu. Bu yüzden hayatımda önemli bir dönüm noktasıdır” diyerek üzüntüsünü dile getirmişti.

Gana Devlet Başkanı, Annan’ın cenazesine çok sayıda devlet başkanı ve üst düzey temsilcinin katılmasının beklendiğini belirterek, bunun ülkesi için büyük bir olay olduğunu vurgulamıştı.

Annan’ın ölümünün ardından, Gana Devlet Başkanı Nana Akufo-Addo Gana’da bir hafta yas ilan etmişti.