Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kolombiya Devlet Başkanı Santos: İmkansızı başardık | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) hareketi ile barış anlaşması yaptıktan sonra, ülkesinde 52 yıldır süren iç savaşı bitirmeye yönelik çabalarından dolayı Nobel Barış Ödülü alan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Ortadoğu, İngiltere ve Portekiz’i kapsayan uluslararası bir tura çıktı. Santos, Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, FARC ile imzalanan barış anlaşması hakkında, “Dünyadaki her çatışma kendine özgü bir niteliğe sahiptir. Özellikle kararlılık varsa, çözülemeyecek bir çatışma olmadığını vurgulamak isterim. Ülkemdeki insanlar, silahlı çatışmanın sona ermesini asla beklemiyordu. İmkansızı elde ettik. Ancak başarıyı garanti altına almak için çözüm başlamadan önce barış atmosferi oluşturmayı başardık” açıklamasında bulundu.

Londra’ya yaptığı ziyaret esnasında Şarku’l Avsat’a konuşan Santos, ülkesi ve diğer Latin Amerika ülkeleri için yatırım anlamında umut verici bir dünya olarak gördüğü Arap dünyası hakkındaki görüşlerinin yanısıra, Kolombiya barış anlaşması ve Venezuela krizinin ortasında ülkesinin karşılaştığı zorluklar üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Arap dünyasını ülkesinin çatışma sonrası evresine katkıda bulunmaya ve ekonomik fırsatları keşfetmeye çağıran Santos, Suudi Arabistanlı ve Arap yatırımcıları ülkesine yatırım yapmaya ve Kolombiya’nın üyesi olduğu Pasifik Birliği’nden istifade etmeye çağırdı.

Öte yandan Santos, ticari ve diplomatik bir heyet eşliğinde, birkaç anlaşma imzalamak için Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gitti. BAE’nin, Kolombiya’ya barış getirmek için yaklaşık 45 milyon dolar katkıda bulunacağı belirtildi.

Şarku’l Avsat’ın Santos röportajı;

-FARC ile barış anlaşmasının imzalanmasından bir yıl sonra, mevcut siyasi dengeniz nedir?

Anlaşmanın imzalanmasından bir yıl sonra, isyancıların teslim ettiği silahlar kullanılarak bir ‘barış anıtı’ dikilmesi, benim için en önemli şeydi. Dünya şimdi istisnai durumlarda yaşıyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de dediği gibi, en önemli şey, Kolombiya’nın barış anlaşmasını imzalaması ve kanlı bir çatışmanın sona ermesiydi. Barışın uygulanması biraz zaman alacak. Fakat önemli olan Kolombiyalıların kalbine yerleşmesi ve 50 yıldan uzun bir zamandır çatışma yaşayan bir topluma hoşgörüyü yaymak. Bu doğru yolda ilerlemek biraz zaman alacak.

-Kolombiya ne gibi dersler aldı?

Dünyadaki her çatışma kendine özgü bir niteliğe sahiptir. Özellikle kararlılık varsa, çözülemeyecek bir çatışma olmadığını vurgulamak isterim. Ülkemdeki insanlar, silahlı çatışmanın sona ermesini asla beklemiyordu. İmkansızı elde ettik. Ancak başarıyı garanti altına almak için çözüm başlamadan önce barış atmosferi oluşturmayı başardık.

-Nobel Barış Ödülü sahibi olarak, Arap dünyasına tavsiyeleriniz nelerdir?

Kimseye ders vermeyeceğim, ancak, tecrübelerim her çatışmanın farklı bir duruma sahip olduğunu söyler. En önemli şey, herhangi bir barış sürecinin meşrulaştırılmasıdır. Sadece anlaşmazlık tarafları arasında değil, aynı zamanda uluslararası toplum ve bölgesel aktörler aracılığıyla da. Çünkü dünyadaki herhangi bir çatışma, artık çatışmaların yaşandığı o bölgeyi de etkiliyor. Bu nedenle çözüme o bölgenin katılımı da önemlidir. İnsanlar mükemmel değildir ve biz her zaman doğru değiliz. Ancak, doğru olanı yapabilir ve savaşları sona erdirebiliriz.

-Neden barışın gerekli olduğunu düşünüyorsunuz?

Savaş her zaman pahalıdır ve tamamlanmasa bile barış gereklidir. Kolombiya’daki savaş bize çok pahalıya mal oldu. Bize insanlık ve af gibi iyi niteliklerimizi hatırlattı. Medyada, her gün acımasız çatışma haberlerini öğreniyorduk. Savaş insanları yok eder ve toplumun ahlaki dokusunu parçalara ayırır. Savaş bu nedenle pahalıya mal olur. Ben, yarım kalmış, tamamlanmamış olsa da barışın savaştan daha iyi olduğunu söylüyorum.

-FARC’la barış sağlanması ve silahlarını teslim etmeleri sonrasında, FARC lideri Timoşenko lakaplı Rodrigo Londono önümüzdeki yıl Kolombiya Cumhurbaşkanlığına aday olursa, ne düşünürsünüz?

Ben FARC lideri Timoşenko ile mücadele ettim, sahada onu mağlup edip kazandım. Seçimi kazanmasını beklemiyorum ya da eski geleneksel görüşlerini paylaşmıyorum. Fakat demokrasi çerçevesinde siyasi iş yapma hakkını güvence altına alan bir barış antlaşması imzaladım.

-Ortadoğu’yu resmi olarak ziyaret eden ilk Kolombiya Cumhurbaşkanı siz olacaksınız. Hedefiniz nedir?

Ortadoğu’da önemli bölgesel roller oynayan ve ihtiyacımız olan diplomasiye sahip olan Arap dünyası ile ilişkilerimizi pekiştirmek istiyoruz. Arap dünyasında ihtiyaç duyduğumuz kaynaklar var. Bizde ise Arap dünyasının ihtiyaç duyduğu birçok şey var. Latin Amerika, Kolombiya ve gelecekte bölgesel bir güç olacak olan Pasifik Birliği’nde yatırım fırsatları var. Enerji ve gıdada en yüksek gelişme oranlarına ulaşmamız, Arap yatırımcı için önemlidir.

-Venezuela’nın sizin için bir kabus olduğunu söylediniz, bu ülke için neler yapılabilir?

Keşke komşu Venezuela’daki sorunu çözmek için sihirli değneğim olsa. Durum çok karmaşık ve çok kaygılıyız. Venezuela vatandaşları, daha iyi bir hayat bulabilmek için Kolombiya’ya kaçıyorlar. Mevcut rejimin yıktığı meşruluğa ve demokrasiye geri dönmek için barışçıl bir çözüm bulunmasını diliyorum. Ne kadar çabuk olursa o kadar iyi olur. Bölgenin istikrarı önemli. Kolombiya Venezuela’ya bağımlı ve Venezuela çatışması bölgeyi de etkiliyor.

-Başkanlık döneminiz bitiyor, ne yapmak istiyorsunuz? Londra’ya taşınacağına dair bir haber var.

Londra’yı çok seviyorum, ancak Kolombiya’nın dışında yaşamak için hiçbir planım yok. Ülkemde ailemle birlikte yaşayacağım ve bir sonraki hükümete müdahale etmeyeceğim.