Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kolombiya, NATO’nun küresel ortağı olma yolunda | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, ülkesinin önümüzdeki hafta, Belçika’nın başkenti Brüksel’de, NATO’nun küresel ortağı görevini alacağını söyledi.

“Önümüzdeki hafta Brüksel’de olacağız”

Santos, konuya dair yaptığı açıklamada, “Kolombiya’nın, NATO’nun küresel ortağı olması çok önemli. NATO’nun ilk Latin Amerikalı ortağı olmak için önümüzdeki hafta Brüksel’de olacağız” dedi.

Kolombiya’da yarım asırdır devam eden iç savaşı bitirmesi nedeniyle 2016 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Santos, NATO’ya katılımın Kolombiya’ya önemli bir imaj kazandıracağını ve uluslararası arenada daha fazla rol üstlenme fırsatı vereceğini ifade etti.

Konuya dair AFP’ye değerlendirmede bulunan Kolombiyalı Uluslararası İlişkiler Uzmanı Rafael Pineiros, Kolombiya’nın küresel ortak olmasının NATO’da askeri bir rol üstleneceği anlamına geleceğini söyledi.

“NATO için yeni bir fırsat”

Başkent Bogota’da bulunan Externado Üniversitesi’nde çalışmalar sürdüren Pineiros, bu ortaklığın NATO’ya dünya barışını korumak için Avrupa, Amerika ve Kanada dışında da stratejik ittifaklar kurma fırsatı sağlayacağını kaydetti.

NATO’da, küresel ortak statüsünde 9 ülke şunlar;

Afganistan, Irak, Avustralya, Pakistan, Japonya, Güney Kore, Moğolistan ve Yeni Zelanda.

Kolombiya ise 2016 yılında, hükümet ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında imzalanan ve ülkede 50 yıl süren iç savaşı bitiren ateşkesten sonra NATO ile askeri ortaklık anlaşması imzalamıştı.