Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kongo’dan Ebola salgınına karşı aşı kampanyası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde, Ebola salgının yeniden görülmesi sebebiyle bugün aşı kampanyası başlatılıyor.

Açıklama, Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Jessica Ilunga’dan geldi. Sözcü, yayılmaya başlayan virüsün görüldüğü ilk kent olan Mbandaka’ya, Cumartesi 4 bin doz aşı teslimatı yapıldığını açıkladı.

Kongo Hükümet Sözcüsü de Kongo’nun müttefiklerinin, toplamda 300 bin doz aşı ulaştırma sözü verdiklerini belirtti.

Kongo Nehri üzerindeki bir sahil kenti olan Mbandaka’da görülen enfeksiyonlar, virüsün nehir boyunca 10 milyonluk nüfuslu başkent Kinshasa’ya yayılması endişelerine neden oldu.

Bu salgın, 1970’de Ebola virüsünün görülmesinin ardından meydana gelen 9. salgın.

Ebola virüsü, 2013-2016 yılları arasında Batı Afrika’da 11 bin 300 kişinin ölümüne yol açtı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, Wangata mahallesinde hastaneye kaldırılan 4 kişide Ebola virüsüne rastlanırken, 2 kişide de virüsün olmasından şüpheleniliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada, aynı bölgeden bir kişinin virüse bağlı bir sebeple hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Geçtiğimiz Nisan ayından bu yana Ebola virüsü sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 25’e yükseldi.

WHO, Batı Afrika’da uluslararası acil durum ilan edilmesi konusunda yavaş hareket etmesi nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.

Ebola salgını, Kongo’nun yanı sıra Gine, Liberya ve Sierra Leone’yi de vurdu. Virüs, 30 bin kişide görüldü.

WHO Sözcüsü Tarık Jasareviç, örgütün Kongo’da Ebola ile mücadele kampanyasını finanse etmek için 26 milyon dolar bulmaya çalıştığını belirtti. Kongo’ya Merck ilaç firmasının ürettiği 7 bin 540 doz aşı gönderilmeye başlandı. Bir başka aşı üreticisi Johnson & Johnson ile de görüşmeler sürüyor.