Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kongo, hükümet karşıtı gösterilerden önce internet hizmetini kesti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde hükümet, bugün için planlanan hükümet karşıtı gösterilerin öncesinde, telekomünikasyon hizmetleri sunan şirketlerden, internet ve SMS hizmetlerini ülke çapında kesmelerini istedi.

Katolik aktivistler, Başkan Joseph Kabila’dan anayasanın üçüncü bir dönem için değiştirilmemesi ve siyasi mahkumların serbest bırakılması konularında söz vermesini talep etmek üzere, bugün büyük şehirlerde yürüyüş düzenlenmesi için çağrıda bulunmuştu.

Kabila, anayasaya göre görev süresinin dolduğu geçtiğimiz Aralık ayında emekliye ayrılmak zorunda kaldı. Ancak yeni cumhurbaşkanının seçimi defalarca ertelendi ve son olarak seçimlerin Aralık 2018’de yapılması planlandı.

“Devlet güvenliği bakımından bir prosedür”

İletişim Bakanı, internet ve SMS hizmetlerinin kesilmesiyle ilgili Reuters’a verdiği demeçte, “Bu, devlet güvenliği bakımından bir prosedür. Kongo vatandaşlarının hayatlarını korumak için tüm önlemleri almak hükümetin görevidir” ifadelerini kullandı.

Bakan, telekominikasyon şirketlerine internet ve yazılı mesajlaşmayı saat 18:00’a kadar durdurma yönünde bir talimat gönderdi.

Kongo yetkilileri, beşten fazla kişinin bulunduğu grupların dağıtılabileceği konusunda da uyarıda bulundu.