Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kongo’da Pakistanlı BM barış gücü askeri öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamaya göre, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde BM barış gücü misyonunda görev yapan Pakistanlı bir barış gücü askeri, silahlı bir örgüt tarafından öldürüldü.

Açıklamada, “BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Pakistanlı bir BM Barış Gücü askerinin pusu kurularak öldürülmesini kınamaktadır. Hükümetle olan mevcut gerginliğe rağmen, BM ülkenin karşılaştığı güvenlik zorluklarına çözüm bulma konusunda ısrarını sürdürüyor” ifadeleri kullanıldı.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Joseph Kabila, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, BM barış gücü misyonunun, yaklaşık 20 yıldır herhangi bir silahlı grubun kökünü kazıyamadığını belirtmişti.

Ülkesinin, BM ile olan ilişkilerini netleştirmek istediğini vurgulayan Kabila, ülkesinin ‘BM himayesinde’ bir ülke olarak değerlendirilmemesini istemişti.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 1999 yılında konuşlandırılan BM barış gücü misyonu, BM’nin en büyük barış kuruluşudur.

Mineraller açısından zengin olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, yoksulluk, siyasi ve etnik krizlerden etkilendiği gibi, büyük kısmı ülkenin doğusunda bulunan silahlı gruplar arasındaki doğal kaynakların kullanımı nedeniyle çıkan çatışmalara da tanık oluyor.