Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kongre uyardı: ABD, Çin veya Rusya ile savaşırsa kaybedebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/Şarku’l Avsat

ABD Kongresi’nin hazırladığı rapora göre Rusya ya da Çin ile olası bir çatışmaya girilmesi halinde ABD’nin kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağı bildirildi.

ABD Kongresi’nin talimatıyla kurulan Ulusal Savunma Stratejisi Özel Komisyonu’nun hazırladığı raporda ABD Silahlı Kuvvetleri’nin hem insan gücü hem de askeri araç bakımından kabul edilemeyecek kadar yüksek kayıplara uğrayabileceği ve ülkenin Rusya ya da Çin ile bir çatışma halinde kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağı kaydedildi.

ABD’nin askeri yeteneklerini incelemekle görevli 12 eski üst düzey Demokrattan ve Cumhuriyetçiden oluşan Komite raporda şu ifadelere yer verdi:

“ABD’nin askeri üstünlüğü tehlikeli bir düzeye düştü. Eğer ABD Silahlı Kuvvetleri eş zamanlı olarak iki veya daha fazla cephede savaşmak zorunda kalırlarsa yenilgi alma riski daha da yüksek olacaktır.”

Raporda ayrıca iki ana siyasi kanadın kararları ve politik açıdan dengesizliklerinin ABD için bir ulusal güvenlik krizine yol açtığına dikkat çekildi.

Raporda Pentagon’un bütçesinin 700 milyar doları aşmasına karşın Çin ve Rusya’nın savunma bütçeleri ile kıyaslandığında bu miktarın ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin onayladığı ulusal savunma stratejisinde yer alan hedeflere ulaşmak için halen “yetersiz” olduğu belirtildi.

Raporda ayrıca yıllık savunma bütçesinde yüzde 3 ila 5 arasında bir artış yapılması önerisinde bulunuldu.