Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Konya merkezli 26 ilde operasyon: 56 gözaltı kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Gülen Hareketi’ne yönelik soruşturmaları kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan 56 kişiden 17’si gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin Konya merkezli 26 ilde düzenlediği eş zamanlı operasyonlar neticesinde haklarında gözaltı kararı çıkarılan 56 şüpheliden 17’si yakalandı.

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminin ardından 402 bin kişi hakkında soruşturma açılırken, 319’u gazeteci olmak üzere yaklaşık 80 bin kişi gözaltına alındı. 189 medya kuruluşu kapatılırken, 172 bin kişi işten çıkarıldı.

Uluslararası Af Örgütü’nün mayıs ayında yayınlanan raporu da dahil olmak uluslararası kuruluşların yayınladığı son raporlara göre 3 bin 3 üniversite, özel okul ve öğrenci yurduna el konuldu. Süreçte 100 kişi ölürken on binlerce kişi de ülkeden kaçtı.

AB’den Türkiye açıklaması

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Johannes Hahn, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin nihai olarak sonlandırılması gerektiğini söyledi.

Die Welt gazatesine demeç veren Hahn, Türkiye ile 2005 yılından bu yana devam eden üyelik müzakerelerine bağlı kalınmasının gerçekçi stratejik partnerlik yolunu kapattığını dile getirdi.

Hahn, “Türkiye’nin AB’ye öngörülebilecek bir tarihte üye olması gerçekçi değil. Türkiye ve AB için uzun vadede yeni yollara girilmesi ve üyelik müzakerelerinin bitirilmesi daha dürüstçe olur” diye konuştu.

Hahn, Ankara ile yeni bir stratejik ortaklık çerçevesinde çalışılarak diyalog sürdürülmesinin önemli olduğunun altını çizerek tarafların enerji, göç, Suriye’nin yeniden inşası ve Gümrük Birliği gibi alanlarda iş birliği yapabileceğini kaydetti.

Avrupa Birliği üyeleri, Türkiye ile müzakerelerin neredeyse sona erdiğine işaret ederek Türkiye’de basın ve hukuk alanına ilişkin endişelerini dile getirdi.