Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kore Savaşı’nda hayatını kaybeden iki ABD’li askerin kimlik tespiti yapıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore’nin geçtiğimiz ay ABD’ye teslim ettiği, 1950-1953 Kore Savaşı’nda hayatını kaybeden 55 ABD askerinden 2’sinin kimlik tespit çalışmaları tamamlandı.

“Önce bu askerlerin ailelerini bilgilendireceğiz”

ABD Savunma Bakanlığı Savaş Esiri (POW)/Kayıp Personel (MP) Ofisi yöneticilerinden John Byrd, söz konusu askerlerin kimliklerinin önümüzdeki 2 gün içerisinde resmi olarak ilan edileceğini söyleyerek, “Önce bu askerlerin ailelerini bilgilendireceğiz” dedi.

Adli tıp uzmanları, Temmuz ayında Pyongyang tarafından teslim edilen ABD askerlerine ait kalıntıları incelemeye devam ediyor. ABD’li yetkililer de küçük bir grup gazetecinin incelemelerinin yapıldığı Pearl Harbor-Hickam Üssü’ne girmesine izin verdi.

Byrd, kemik parçalarında DNA bulmaya yönelik yöntemleri içeren tanımlama sürecini gazetecilere anlattı.

Şu ana kadar teslim edilen asker kalıntılarının yarısında, DNA analizi için gerekli olan numune alma işleminin tamamlandığı bildirildi. Eldeki kemik parçalarından bazılarının madeni para boyutunda olduğu, bazılarının ise bir kalemden bile ince olduğuna dikkat çekildi.

Uzmanlar, 2 askerin kimlik tespitinin tamamlandığını kaydederken, Byrd, diğer askerlerin kimliklerin tespitinin aylar sürebileceğini dile getirdi.

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), daha fazla kalıntı aramak için Kuzey Kore’ye uzman gönderme olasılığını araştırıyor.