Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Kore Yarımadası’nda bir daha savaş olmayacak’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore lideri Moon Jae-İn, Seul yönetiminin Kuzey Kore’nin nükleer füze programına cevaben, herhangi bir ABD askeri eylemini veto edeceğini vurgulayarak, Kore Yarımadası’nda bir daha savaş yapılmayacağını açıkladı.

Pyongyang yönetiminin, ABD topraklarının büyük bir kısmını içine alan bir bölgede kıtalararası güdümlü balistik iki füze fırlatma denemesi gerçekleştirmesinin akabinde, geçtiğimiz aylarda Kore Yarımadası’nda tansiyon yükselmişti.

Geçtiğimiz hafta Pyongyang, Büyük Okyanus’taki özerk ABD toprağı olan Guam adasını füzelerle vurmakla tehdit etmişti; ancak plan sonradan askıya alındı. Ayrıca ABD lideri Donald Trump, Kuzey Kore’ye karşı askeri seçeneğin ‘uygulamaya hazır’ olduğunu belirterek; planın gerçekleşmesi durumunda gerekenin yapılacağını söyleyerek gözdağı vermişti.

İki tarafın da bu tehdit dolu konuşması, tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Pyongyang yönetimi, milyonlarca insanın yaşadığı Seul kentini bir topçu silahı ile vuracağını belirtirken, görevinin 100.günü münasebetiyle bir basın toplantısı düzenleyen Güney Kore lideri Moon Jae-İn, “Her ne olursa olsun savaşı engelleyeceğim” dedi.

1953 Kore Savaşı’ndan ve yarımadanın ikiye bölünmesinden bu yana, Güney Kore’nin güvenliğini garantör devlet konumundaki ABD sağlıyor. İki Kore devleti arasında herhangi bir barış anlaşması imzalanmadığı için, teknik olarak savaş hali devam ediyor.

Kuzey Kore tehlikesinden korumak için, Washington’un Güney Kore’de 28 bin 500 askeri bulunuyor. Ancak Moon, Seul yönetiminin ABD’nin herhangi bir askeri eylemine karşı veto hakkının bulunduğunu belirtti. Washington’un ve Trump’ın, “Kuzey Kore konusunda iki seçeneği dahi olsa, Kore Cumhuriyeti ile istişare edilip uzlaşı sağlamadıkça, herhangi bir kararın alınmasının mümkün olmadığını” söyledi.

Trump’ın konuşması, gözlemcilerde korku uyandırmıştı. Ancak Moon, geçtiğimiz haziran ayının sonunda yaptığı Washington ziyaretinde, Trump’ın konuşmasına yönelik herhangi bir eleştiri yöneltmedi. Moon, “Güney Kore halkının hepsi, ülkeyi Kore savaşının enkazından çıkarıp yeniden inşa etmek için çok çalıştı. Başka bir savaşta her şeyi kaybetmeyi göze alamayız” şeklinde konuştu.