Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kore Yarımadası’nda birleşme adımları hız kazandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore ve Kuzey Kore, aralarındaki ilişkinin gelişmeye devam ettiğini gösteren yeni bir adımla demir yolu ve karayolu bağlantılarını birleştirmek için çalışmalara başlama konusunda anlaştı.

Güney Kore Birleşme Bakanı Cho Myoung-gyon ile Kuzey Kore Barışçıl Birleşme Komitesi Başkanı Ri Son-gwon’un başkanlık ettiği heyetler bugün iki ülke sınırındaki Panmunjom Ateşkes Köyü’nde bir araya geldi. Toplantıda, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında geçen ay düzenlenen zirvede varılan anlaşmaların uygulanmasının görüşüldüğü belirtildi.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede Güney Kore ve Kuzey Koreli yetkililerin, 1950-1953 yılları arasında meydana gelen Kore Savaşı’ndan bu yana kesilen demir yolu ve karayolu bağlantılarının kasım sonu ya da aralık başında birleştirilmesini amaçlayan ortak projenin temel atma töreninin yapılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Açıklamaya göre taraflar, bu ayın sonundan itibaren ulaşım planları üzerinde ortak saha çalışmaları yürütecek.

Panmunjom Köyü’nde yapılan görüşmede ayrıca iki tarafın 2032 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapma konusunu görüşmek amacıyla bu ayın sonunda yeniden bir araya gelmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.