Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kore zirvesindeki tek kadın görüşmeci kim? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yıllar süren gerilimden sonra iki Kore arasında gerçekleşen ve dünyanın merakla beklediği zirvedeki tek kadın görüşmeci olan Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un kız kardeşi Kim Yoo-Jong , zirvenin gündemine oturdu.

Kim Yoo-Jong, görüşmeler boyunca ağabeyi Kim Jong-Un’un yanında yerini aldı. Kuzey Kore’den görüşmelere katılan altı temsilciden tek bayan oydu.

CNN’göre, Kim Yoo-Jong, Kuzey Kore liderinin görüşmelerdeki konuşması sırasında gözlemlerini kaleme almasına rağmen, zirvede önemli bir rol oynuyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un Güney Kore’nin ‘ateşkes köyü’ Panmumjom’daki ‘barış evinde’ bulunan ziyaretçi defterini imzalayacağı sırada, kalemi ona kız kardeşi vermişti.

Kuzey Kore lideri ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-In’in, ‘Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması’ hususunda silahsız bölgede müzakerelerde bulunacağı daha önceden bildirilmişti.

Kim Jong-Un hasta iken ülkeyi kız kardeşi yönetti

Seul’deki Kuzey Kore muhalifleri tarafından yürütülen bir araştırma merkezine göre, Kim Jong-Un 2014’ün sonlarında gut ya da şeker hastalığından mustaripken, kız kardeşi kısa bir süreliğine ülkenin yönetimini devralmıştı.
İngiliz Independent gazetesine göre, Kuzey Kore liderinin kız kardeşi Kim Yoo-jong’un tarihi müzakerelerdeki varlığı, Kuzey Kore’deki en büyük ikinci siyasi figür olan rolünü daha da güçlendirdi.

Gazete, Güney Kore Devlet Başkanı’nın, Pyongyang’daki Kış Olimpiyat Oyunları’nda göründükten sonra ünlü olduğuna dair önceki söyleminden de utanç duyduğunu belirtti.  Kız kardeş Kim Yoo-Jong’un, bu yılın başlarında düzenlenen Kış Olimpiyat Oyunları’na da katılarak dikkatleri çekmişti.

Kim Jong-Un’ın ‘akıl hocası’ olduğuna inanılıyor

Kim Yoo-Jong’un, Kuzey Kore lideri ağabeyi Kim Jong-Un’ın ‘akıl hocası’ olduğuna inanılıyor. Özellikle de geçtiğimiz ekim ayında Kuzey Kore’nin en üst karar merceği olan Siyasi Büro’nun alternatif üyesi olarak yeni görevini üstlenmesinin ardından Kim Yoo-Jong, ağabeyinin iktidarındaki pozisyonunu güçlendirmeye çalışıyor.