Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Korunma Kalkanı 2’ adlı Suudi Arabistan-ABD ortak tatbikatı başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD ve Suudi Arabistan silahlı kuvvetlerinin ortak düzenlediği “Korunma Kalkanı 2” adlı tatbikat bugün başladı.

Merkez Bölge Komutanı General Meri el-Ömeri, tüm katılımcıları memnuniyetle karşılayarak, ABD güçlerinin bu tatbikata katılmasını takdir etti.

General el-Ömeri, bu tatbikatın “karşılıklı işbirliğini ilerletmeyi, Suudi ve ABD kuvvetleri arasında tecrübe alışverişini ve silahlı kuvvetlerin eğitim düzeyini yükseltmeyi” amaçladığını belirtti.

Pilot Tuğgeneral Halid bin Abdullah eş-Şeblan ise, tatbikatın, silahlı kuvvetler arasında en yüksek düzeyde koordinasyon sağlanmasını, bu tür krizlere karşı hızlı ve etkin bir şekilde cevap verilmesini, diğer devlet kurumlarıyla ulusal düzeyde işbirliği sağlanmasını, becerilerin geliştirilmesini, mevcut teknik kaynakların en iyi şekilde kullanılmasını, kitle imha silahlarına karşı savunma alanındaki iş birliğinin güçlendirilmesini ve ortak faaliyetler yapılmasını hedeflediğini açıkladı.

Öte yandan tatbikat müdürü Albay Abdulaziz el- Cuveyr ise, tatbikatın tüm katılımcılarına sunulan konferans ve seminerler yoluyla teorik eğitim ve özel alanlarda kitle imha silahlarına karşı savunma konusunda saha pratik eğitimi olmak üzere iki aşamada uygulanacak ve birkaç gün sürecek olan tatbikatın başlamasına tüm katılımcıların hazır olduğunu ifade etti.

Bunların yanı sıra, tatbikatın medya sorumlusu Kurmay Albay Said eş-Şehrani, “Korunma Kalkanı 2” tatbikatına sivil savunma biriminden, Sağlık Bakanlığı’ndan ve Suudi Kızılayı’ndan çeşitli yetkililerin de katıldığına dikkat çekti.