Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kosova, DEAŞ’ın merkezi mi oluyor? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Brüksel: Abdullah Mustafa

Kosovalı yetkililer tarafından gözaltına alınan teröristlerin Belçika, Fransa ve Rusya’da terör saldırısı düzenlemeye hazırlandıkları açıklandı. Yaşanan gelişmelerin ardından ‘DEAŞ’ın yeni merkezinin Kosova mı’ olduğu soruları sorulmaya başlandı.

Brüksel’de günlük yayın yapan Standard gazetesi, Kosova’da yakalanan teröristin Belçika, Fransa ve Kosova’da terörist saldırı planı yapılması emrini veren terörist hücrelerin komutanı olduğunu bildirdi. Priştineli yetkililer geçtiğimiz Haziran ayında, planın uygulanmasına yönelik şüpheli 5 kişiyi gözaltına aldıklarını duyururken, Almanya’da bulunan şüpheli bir kişi için Kosovalı yetkililerin gözaltı talebinde bulundukları belirtildi.

Gazete, Belçika vatandaşlığına sahip olan 26 yaşındaki Ceramus’un Kosova yetkililerince gözaltına alındığı duyurdu. Teröristin 4 yıl önce Suriye’ye defalarca seyahat etmeyi denemesinin ardından Sint-Jans-Molenbeek’e döndüğü aktarıldı.

Belçika, Fransa ve Kosova’da terörist saldırı planlayan dört kişinin gözaltına alınması Kosova’nın başkenti Priştine’deki savcıların suçlamaları sonrasında geldi. Brüksel basınında yer alan haberlere göre şüphelilerin, aralarında bir kadınında bulunduğu 4 kişinin Belçika vatandaşlığına sahip olduğu belirtildi. Teröristlere yönelik 4 Ekim’de hazırlanan iddianame, geçen hafta sonu açıklandı. Ancak açıklanan iddianamede sadece yaşları 26 olan iki Belçika uyruklu vatandaşın bulunuyor olması dikkatlerden kaçmadı. Bölgedeki kaynaklar bu şahısların Kosova’daki Mitrovica şehrinde bulunan kiliseye saldıranlar olduğunu belirtti. Bu saldırıların yanı sıra başkent Priştine’deki bir gece kulübüne de saldıran teröristler aynı zamanda NATO önderliğindeki “KFOR” mensuplarına da saldırı düzenledi.

Avrupa basınında çıkan haberlerde, militanların intihar saldırısı gerçekleştireceği çağrısında bulunduğu aktarıldı. Kasım 2015’te Paris’te, planlanan bu eylemlere benzer saldırı gerçekleşmişti.

Kosova adli makamlarına göre DEAŞ mensupları Ortodoks Kilisesine saldırı düzenlemeyi planlıyorlardı. Saldırıyı düzenlemeyi planlayan kişiler ise daha önce Suriye ve Irak’ta savaş operasyonlarına katılmış DEAŞ mensubu kişiler. 2016 yılında oynanan Arnavutluk ile İsrail dünya kupası eleme maçında büyük bir katliamın eşiğinden dönülmüştü. Bu planın ardından Kosova polisinin gerçekleştirdiği operasyonlarda, DEAŞ’a ait çok sayıda mühimmat ve saldırı planının ortaya çıktığı açıklanmıştı.

DEAŞ Kosova’da varlık alanını genişletiyor

Belçika medyasına göre, son yıllarda 300 ila 400 kişi DEAŞ örgütüne katılırken, bunlardan 50’si düzenlenen operasyonlar esnasında öldürüldü. Geçtiğimiz Haziran ayında Belçika uyruklu bir kadın ve adam, Kosova’da bulunan NATO askerlerinin bulunduğu bölgede intihar saldırısı düzenleme şüphesiyle gözaltına alınmıştı. Kosova yargı makamları, Kosova dâhil olmak üzere Belçika ve Fransa’da özellikle sivillerin bulunduğu yerlerde terör saldırısı planlarının yapıldığını aktardı.

Paris’teki kanlı saldırı

Öte yandan, Kasım 2015’de Paris’te gerçekleşen terör saldırısında yaklaşık 130 kişi yaşamını yitirmişti. Mart 2016 yılında Brüksel’de art arda yaşanan patlamalarda 32 kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 300 kişi ise yaralanmıştı. Düzenlenen saldırıların en çok sivil kaybına uğratılacak yerler olması dikkat çekiyor.

Paris’te düzenlenen terör saldırılarının hayatta kalan tek zanlısı ise Salah Abdeslam. Fransa’da tutuklu olan Abdeslam’ın katılmadığı Brüksel’deki duruşmada, hâkim, Abdeslam’ın Belçika’da 2016’da “polisle silahlı çatışmaya girmek ve polis memurlarını yaralamaktan” 20 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Salah Abdeslam, Kasım 2015’te Paris’te düzenlenen DEAŞ saldırısında oynadığı rol nedeniyle Fransız hapishanesinde yargılanmayı bekliyor. Savcılar, Abdeslam’ın DEAŞ’ın intihar takımından kurtulan tek kişi olduğunu söylüyor.