Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kosova ordu kurmak için ilk adımı attı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kosova Meclisi, Kosova Güvenlik Güçleri’nin (FSK) orduya dönüştürülmesi için hazırlanan tasarıya onay verdi. Bu adımla birlikte Kosova, Sırbistan’ın muhalefetine rağmen bağımsızlığını kazanmasından on yıl sonra kendi ordusunu kurma yönünde ilk adımı attı.

FSK’nın orduya dönüştürülmesini içeren üç tasarı parlamentodan onay alırken meclis de 5 bin kişilik ulusal bir ordu kurulması için çalışmalara başladı.

NATO liderliğindeki uluslararası barış gücü KFOR, Sırp güçler ile Arnavut ayrılıkçılar arasındaki savaşın sona ermesinden bu yana Kosova’da güvenliği sağlıyor.

110’dan fazla ülke tarafından bağımsızlığı kabul edilen Kosova’da güvenliği sağlayan KFOR barış gücü bünyesinde halihazırda 4 binin üzerinde asker bulunuyor.

NATO tarafından eğitilen ve hafif silahlı bir güç konumunda bulunan 2 bin 500 kişilik FSK de kriz müdahalesi ve sivillerin korunmasından sorumlu durumda.

Yeni adımla Kosova ordusunun 5 bin muvazzaf ve 3 bin yedek askerden oluşması hedefleniyor.

Kosova’nın bağımsızlığını tanımayan Sırbistan ordu kurulmasına karşı çıkıyor.

2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova’nın kendi ordusunu kurması daha önce de gündeme gelmişti. Ancak Sırp milletvekilleri, böyle bir adımın anayasal değişiklik gerektireceğini öne sürerek bu fikre karşı çıkmıştı.