Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kosova’nın ‘Mandelası’ 82 yaşında hayata gözlerini yumdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sırbistan’a karşı verdiği siyasi mücadele nedeniyle yıllarca hapis yatan ve Kosovalılar tarafından, “Kosova’nın Mandelası” olarak tanınan Adem Demaçi, 82 yaşında hayatını kaybetti.

Kosova’nın bağımsızlığını savunan Demaçi, Yugoslavya ve Sırbistan’a karşı verdiği siyasi mücadele nedeniyle, 28 yıl hapis yatmıştı.

Demaçi’nin vefatı üzerine resmi facebook hesabı aracılığıyla bir açıklama yapan Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, “Mücadelemizin sembol isminin aramızdan ayrılmasına alışmak bizim için çok zor olacak. Adem Demaçi, karşılaştığı bütün engellere rağmen dik durdu ve hiçbir zaman sarsılmadı” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, Thaçi ayrıca, Demaçi’nin vefatı nedeniyle ülkede 3 günlük ulusal yas ilan etti.

1990 yılında hapishaneden çıkan Adem Demaçi, eski Yugoslav lider Slovan Mladiç’in savaş suçlarını belgelemek için 1995 yılına kadar uluslararası insan hakları kuruluşlarında faaliyet gösterdi.

Demaçi, 1991 yılında, Avrupa Birliği (AB) tarafından verilen, Andrei Saharov İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldü.

Kosova, NATO’nun Arnavutluk’u işgal eden Sırp kuvvetlerine yönelik düzenlediği hava bombardımanlarından yaklaşık 10 yıl sonra 2008 yılında bağımsızlığını elde etmişti.

Kosova’nın bağımsızlığı, 23’ü AB ülkesi olmak üzere 115 dünya ülkesi tarafından tanınırken, Sırbistan’ın iki müttefiki Rusya ve Çin, Kosova’nın bağımsızlığını tanımıyor.