Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral 6. Muhammed Abican Zirvesi’ne katılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fas Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nasır Bouraita, “Fas 6. Kralı Muhammed Fildişi Sahili’nin başkenti Abican’da 29 ve 30 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek 5. Afrika-Avrupa Birliği (AB) Zirvesine katılacak” dedi.

Dışişleri Bakanı Şarku’l-Avsat’a verdiği demeçte, “boş koltuk politikası geri döndürülemez şekilde sona erdi” dedi ve ekledi, “Fas’ın Abican zirvesinde koltuğunu boş bırakacağını zannedenler hayal kırıklığına uğradılar.”

Bakan, Fas’ın bölücü muhalifler karşısında tarihi haklarını ve toprak bütünlüğünü korumak için Uluslararası Kıta Zirvelerine ve siyasi Forumlara katılma politikasını sürdürmeyi planladığını söyledi.

1976’da Cezayir ve Libya’nın desteği ile Polisario Cephesi tarafından tek taraflı ilan edilen ” Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti” (Batı Sahra) Fas tarafından tanınmıyor. Rabat, Fas’ın Abican zirvesine katılmasının “Batı Sahra Cumhuriyeti’nin Fas tarafından tanınması anlamına gelmediğini” vurguluyor.

AB Güvenlik ve Dış Politika Komiserliği’nden Federica Mogherini, Batı Sahra’nın Abican zirvesine katılmının Afrika Birliği’nin kendi iç meselesini olduğunu ve AB’nin Batı Sahra’yı tanımama kararının devam ettiğini hatırlattı.

Abican’daki Afrika diplomatik kaynakları Şarku’l Avsat’a, Ocak ayı sonlarında Addis Ababa’da düzenlenen Afrika Zirvesine de Fas Kralı’nın katılımının büyük bir olay olduğunu aktardı. Bu katılım 1983’ten beri varlık göstermeyen Fas’ın Afrika Birliği içerisine dönüşüyle sonuçlandı.

Kral 6. Muhammed, Afrika Birliği ve AB zirvesine katılımından önce Fildişi Sahili’ne iki günlük dostluk ve çalışma ziyareti kapsamında Abican’a dün akşam ulaştı.

Fas Kralı, avcılık köyü ve mesleki eğitim merkezinin açılışı da dahil olmak üzere ortak projenin açılışı öncesinde, Fildişi Sahili Devlet Başkanı Alassane Ouattara ile siyasi görüşmelerde bulunacaklar. Bu Kral 6. Muhammed’in Fildişi Sahili’ne yaptığı 5. Dostluk ve çalışma ziyareti olup Abican’ı 2013,2014,2015,2016 yıllarında ziyaret etti.