Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Faruk’un yıllardır kayıp olan yatak odası takımı 1 milyon dolara satıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’da önde gelen sosyal paylaşım sitelerinin birinde, Kral Faruk’un yatak odası takımının sergilenerek yaklaşık 1 milyon dolara satıldığının duyurulması ülkede tartışmalara yol açtı. Söz konusu eşyaların ülkeden nasıl çıkarıldığı gündemin üst sıralarına oturdu.

Meselenin başlangıcı 2013 yılına kadar uzanıyor. Eski Mısır Tarım Bakanı Muhammed Ferid Ebu Hadid’in bir denetleme gezisi sırasında tesadüfen Kral Faruk’a ait yatak odası takımının Gize’de bir hayvanat bahçesinde gizlendiğini ve bahçenin bitişiğindeki mobilya mağazalarından biri ile değiştirildiği anlaşılmıştı. Yetkililerin konuyla ilgili başlattığı soruşturmanın sonucunda elde edilen veriler ise kamuoyu ile paylaşılmamıştı.

Ancak antika mobilya takımının Flickr adlı fotoğraf sitesinde 982 bin dolara satışa çıkarılması konuyu yeniden gündeme taşıdı. Youtube’da yayınlanan ve bir şirket çalışanının açıkça gösterildiği videoda söz konusu 7 parça mobilyanın antika sanat eserleri ve mücevher ticareti yapan Amerikan ‘M.S. Rau Antiques’ şirketi tarafından sergilendiği gözler önüne serildi.

Yatak odası takımının internet üzerinden satışa çıkartılması Gize’deki hayvanat bahçesinden çalınmasına ve ardından Mısır’dan nasıl çıkarıldığına dair birçok soruya neden oldu. Mobilyaların dev boyutlarda olması ve aralarında taşıma esnasında kırılacak eşyaların da bulunması nedeniyle konu tam bir muammaya dönüştü.

Mısır tarihi Eserler Bakanlığı yetkilileri, yatak odasının eski eser olarak kaydedilmediğini belirtirken, Sanatsal İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı’nın ‘Yedinci Gün’ gazetesine yaptığı açıklamada Kral Faruk’un yatak odasındaki eşyaların 2013’ten, yani mobilyaların kaybolmasından sonra kaydedildiğini söyledi. Ayrıca Eserler Bakanlığı’nın mobilyalarla herhangi bir ilgisinin bulunmadığı, odanın bir sorumlunun gözetiminde olduğuna işaret etti. Yetkili, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Youtube’daki ABD antika satış hesaplarını incelediğimizde Kral Faruk’un yatak odası takımının satışa sunulduğu bir video bulduk. Söz konusu video 13 Ekim 2016’da, yani kaybolmasından 3 yıl sonra yayınlanmıştı. Şu anda erişilemiyor. Odanın satışını duyurmak için şirketin web sitesinden paylaşılan bağlantıya tıkladığınızda yanlış bir sayfaya yönlendirildiğini tespit ettik. Bunun nedeni anlaşılamadı. Mısır’da son 24 saat içinde söz konusu mobilya takımı hakkında gündeme gelen kargaşanın bunda bir etkisi var mı yok mu bilinmiyor.”

Babası 1. Fuad’dan sonra 1936’da Mısır’ın başına geçen Kral Faruk, Temmuz 1952’de Hür Subaylar tarafından gerçekleştirilen yönetim değişikliğine kadar hâkimiyet sürdü. Sonraki yıl krallık kaldırıldı ve cumhuriyet ilan edildi. Kral Faruk 1965’te Roma’da öldü ve Mısır’a gömüldü.

Mısır medyası, Tarım Bakanlığı yetkililerinin, kraliyet yatak odasının, ailesiyle birlikte orada kalan ikinci bakan olan Ticaret Bakanı Dr. Naci Şetle’nin 1986’da ayrılmasından beri tamamen kapatıldığını söylediklerini aktardı. İlk Bakan’ın ise ailesi olmaksızın tek başına kalan Eski Tarım Bakanı Dr. Mahmud Davud olduğu belirtildi. Geceleri aslan ve kaplanların seslerinden korkan Bakan daha sonra, 1978- 1982 yılları arasında görevinden ayrılıncaya kadar İskenderiye’de kalmayı tercih etti.