Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman, 32. Cenaderiye Kültür Sanat Festivali’ne katılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Adülaziz önümüzdeki hafta Çarşamba günü 32.’si düzenlenecek olan Cenaderiye Kültür Sanat Etkinlikleri ve geleneksel deve yarışmalarını izleyecek. Ulusal Muhafız Bakanlığı’nın tertip ettiği festivale çok sayıda konuşmacı ve sanatçı katılacak.

Ulusal Muhafız Bakanı ve Kültür Sanat Festival Komitesi Başkanı Prens Halid bin Abdülaziz bin Ayyaf, basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Kralımızın festivale teşrif etmesi bütün katılımcılar için onur kaynağıdır. Festival başlangıcından bugünlere büyük destekle, ilgiyle gelebildi’’ ifadesini kullandı.

Festivalin süresi uzatıldı

Bakan Ayaf, ‘’Bazı vatandaşlar bu devasa organizsayona katılmak istemelerine rağmen zamanı kısıtlıydı. Kral Selman, vatandaşlardan gelen festival süresinin uzatılması talebini kırmayarak imzaladığı kararname ile 3 haftaya çıkarmış oldu. Alınan karar festival çalışanlarına da moral kaynağı oldu’’ dedi.

Suudi Arabistan’ın kültür ve mirasını en iyi şekilde yansıtan, Krallığın dört bir yanından gelen farklı kesimleri Cenaderiye topraklarında birbiriyle kucaklaşmasını sağlayan festivale destek veren bir diğer isim de Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdulaziz oldu.

Festival bu yıl erken başladı

Retorik ve sanatsal bir atmosferde kutlanacak festivalde Prens Bedr bin Abdul Muhsin bin Abdul Aziz’in sesinden ‘’İmamlar ve Krallar’’ başlığını taşıyan bir operet organize edildi. Ayrıca bu yıl kapılarını erken açan Festival sabah 11’den akşam 11’e kadar gelen misafirleri ağırlayacak. Bu karar daha fazla ziyaretçinin katılımını sağlamak adına önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Bakan Ayaf, Festivale ilgi alaka gösteren, çaba sarf eden ve destek veren başta Prenslere, daha sonra ise medya kurum ve kuruluşların desteğini sağlayan ve basın üzerinden festivalin kültürel ve entelektüel mesajını kitlelere ulaştıran Kültür ve Medya Bakanı’na şükranlarını arz etti.

Festivalin onur konuğu Hindistan

Ulusal Muhafız Bakanı Ayaf, bu yıl festivale onur konuğu olarak kabul edilen Hindistan’ın katılımını, kültürel değerleri temsil noktasında önemli bir yer tuttuğunu ifade etti. Zira katılım, yönetimler arasında köprü kurma, ilişkileri güçlendirme, kardeş ve dost ülkeyle her alanda ortaklıkları değerlendirme çerçevesinde değerlendiriliyor.

Öte yandan Hindistan Dışişleri Bakanı General Kih Sing de, ülkesinin festivalin onur konuğu olarak seçilmesinden dolayı Suudi Yönetimine olan şükranlarını dile getirdi . General Sing Arabistan ve Hindistan’ın stratejik ve uygar ilişkilerinin köklü geçmişine değinerek bu katılımın iki ülke arasındaki ilişkileri daha üst düzeye taşımasını temenni ettiğini söyledi.