Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman: Aramızda aşırılık yanlılarına yer yok | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Riyad’da düzenlenen Şura Konseyi’nin 7. dönem 2. oturumu açılış konuşmasında, ülkesinin bölgesel ve küresel çapta bir saygınlığı olduğunu ve uluslararası kuruluşlar üzerinde etkili bir rolü bulunduğunu söyledi. Suudi Arabistan’ın terörizm, terör finansörleri ve mezhep çatışmalarını tetikleyerek güvenlik ve istikrarı bozmaya, ülkelerin iç işlerine karışmaya çalışanlara karşı müttefikleri ile birlikte gerçekleştirdikleri mücadeledeki aktif rolünü sürdürmeye devam edeceğini vurguladı. Kral Selman konuşmasında “Suudi Arabistan hoşgörü ve birlikte yaşama değerlerini pekiştirmeyi amaçlıyor. Halkların acısını hafifletmek için çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Yıllık çalışma planının masaya yatırıldığı Şura toplantısında katılımcılar, Suudi Arabistan’ın iç politikalarının yanı sıra bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ve olayları da tartıştı.

Yaptığı açılış konuşmasında, Kral Selman’ın gündeminde yolsuzlukla mücadele de vardı. “Yolsuzluk toplumu baltalayan ve gelişmelerini engelleyen ciddi bir beladır” diyen Selman “Tüm vatandaşlarımızın beklediği değişim ve gelişim ile ülkemizde refahı sağlamak için adaletli ve kararlı bir şekilde bu konunun üzerine gitmeye karar verdik. Bu bağlamda, Veliaht Prens başkanlığında bir yolsuzlukla mücadele yüksek komisyonu oluşturulması talimatı verdik” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında ülkedeki mevcut durumunu geliştirmeye ve sürekli modernizasyon ve gelişmelerle ilerlemenin sürdürüleceğine dikkati çeken Kral Selman, “Allah’ın emirleri dışına çıkmadan ve geleneklerle ters düşmeden orta yolu bularak bu ilerlemeyi sürdüreceğiz” dedi.

Bu bağlamda bir de uyarıda bulunan Selman, “Herkese mesajımız; ılımlı duruşumuzu bozacak aşırılık yanlılarının aramızda yeri yoktur. Amaçlarımıza ulaşacağımıza inanıyoruz. Dini aşırı fikirleri için kullanan adamın burada yeri olamaz. Bunun ötesine geçen herkesi sorumlu tutacağız. Bizler bu dinin koruyucularıyız. Allah bizi İslam’ın ve Müslümanların hizmetçisi yaparak onurlandırdı” ifadesini kulandı.

Özel sektörün kalkınma ve ulusal ekonomiyi desteklemede üstlendiği önemli rolüne övgüde bulunan Kral Selman, “İnşallah, özel sektöre olan desteğimizi ve teşvikimizi devam ettireceğiz” dedi.

Kral Selman konuşmasında dış politika ile ilgili olarak Suudi Arabistan’ın bölgede ve dünyada güvenlik ve istikrarı sağlamayı amaçlayan ortak bir çalışma başlattığını belirtti. Öncelikle Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olması hakkı da dâhil olmak üzere, Filistin davası ve Filistin halkının meşru haklarının geri verilmesi ve bölgedeki diğer krizler için siyasi çözüm çağrısında bulundu.

Selman, “Bu vesile ile Filistin halkının, ilgili uluslararası kararlarla garanti altına alınmış, uluslararası toplum tarafından da desteklenmiş olan Kudüs’teki tarihi ve kalıcı haklarının ihlal edilmesi anlamına gelen ABD’nin Kudüs kararını kınadığımızı ve alınan karar neticesiyle derin üzüntülerimizi ifade etmek isterim” ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan’ın, mezhep çatışmalarına neden olan, bölgesel güvenlik ve istikrarı bozan ve ülkelerin içişlerine müdahale eğiliminde olanlara karşı müttefikleriyle birlikte çalışmaya devam ettiğinin altını çizen Kral Selman “Suudi Arabistan, hoşgörü ve birlikte yaşama değerlerini pekiştirmeye çalışarak, halkların acısını hafifletmeye çabalıyor” dedi.

Şura Meclisi’nin 7’inci Dönem 2. yıl toplantısının konuşma metni şu şekildeydi:

“Bismillahirrahmanirrahim. Allah’a hamdolsun. Salat ve selam Allah’ın Resulü (s.a.v.) üzerine olsun.

Kardeşlerim, Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Bugün Şura Meclisi’nin 7. oturumunun çalışmalarını açtığım için çok memnunum.

Ülkemizde, Kral Abdulaziz tarafından kurulduğundan bu yana, İslami inanca bağlılık, tüm konularda adalet ve istişare ilkesi ile Allah’ın şeriat kanunları uygulanmıştır.

2030 Vizyonu kalkınma planı ile gelecek vadeden bir Suudi Arabistan hedefliyoruz. Vizyonun hedeflerine ulaşmak için, bazı devlet kurumları yeniden yapılandırılmış, toplumun çıkarlarına hizmet etmek, ulusal güvenliği güçlendirmek ve yolsuzlukla mücadele etmek için bir takım kararlar alınmış ve vatandaşların ulusal kalkınma sürecine katılımını sağlanmıştır.

Özel sektörün kalkınma ve ulusal ekonomiyi desteklemede üstlendiği önemli rolünü takdir ediyoruz. Daha da güçlenmeleri için teşviklerimizi artıracağız. Bakanların ve yetkililerin prosedürlerini düzenleyerek vatandaşların işlerini kolaylaştıracağız. Temel ihtiyaçlarını etkileyen programların sayısını artırmak ve daha yüksek kalitede hizmet sunmak için çalışacağız.”

Şura Konsey’ine Kral Selman bin Abdulaziz’in yanı sıra Kral’ın özel danışmanı Prens Abdullah bin Abdulaziz, Riyad Bölgesi Emiri Prens Faysal bin Bender bin Abdulaziz, Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Riyad Emiri Yardımcısı Prens Muhammed bin Abdurrahman bin Abdulaziz ve İç İşleri Bakanı Muhammed bin Naif bin Abdülaziz de katıldı. Suudi Arabistan Müftüsü Abdülaziz bin Abdullah, Şura Konseyi Başkanı Şeyh Abdullah Al Şeyh, Şura üyeleri ve heyet başkanları da oturumda hazır bulundu.

Şura Konseyi Başkanı Al Şeyh, Şura toplantısında yaptığı konuşmada, Konsey’in 7. döneminin ilk yılında 66 toplantı gerçekleştirdiğini, 200’den fazla karar, yönetmelik ve anlaşma raporunun incelendiğini ve çok sayıda karar alındığını belirtti.

Şeyh Abdullah Al Şeyh, Konsey’in bakanlıklar ve devlet kurumlarının çalışmaları, hizmetleri, programları ve planları ile ilgili çalışmalar, tartışmalar ve toplantılar düzenlediğini ve bu toplantılara bazı bakanlar ve yetkililerin davet edildiğini kaydetti.

Konuşmasında Kral Selman’a hitap eden Konsey Başkanı Al Şeyh, “Şura Konseyi’mize yönelik umut ve isteklerin büyük olduğunu biliyoruz. Evvela Allah’ın yardımı sonra sizlerin desteğiyle bu Konsey, bu ülkenin vatandaşlarının beklentilerini yerine getirecektir. Vizyonunuzu gerçekleştirme, vatandaşlarımıza hizmet etme ve bu güzel ülkeyi ileriye taşıma konusundaki umutlarınızı yerine getirmek için daha çok çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan Kıdemli Âlimler Konseyi Genel Sekreteri Said el-Macid, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, Konsey toplantısında Suudi Arabistan’ın yurtiçi ve yurtdışında yürüttüğü politikayla ilgili bazı iç ve dış konular üzerinde durulduğunu, İslam’a ve Müslümanlara dünyanın her yerinde hizmet etmek için çalışıldığını belirtti. El-Mecid, Kral Selman’ın da dile getirdiği Filistin davası ve krizinin sadece siyasi yollarla çözülebileceği, diğer iç ve dış politikalar ile ilgili Suudi Arabistan’ın tutumu konusunda duyduğu memnuniyeti belirtti.

Şura Konsey’inin açılış törenine, prensler, âlimler, şeyhler, bakanlar üst düzey yetkililer ve Suudi Arabistan’daki diplomatik misyonların üyeleri de katıldı.