Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman bayram namazını Mescid-i Haram’da kıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz dün, avlusunu ve çevresini binlerce kişinin doldurduğu Mescid-i Haram’da bayram namazını eda etti.

Suudiler, farklı bölge ve valiliklerde de bayram namazını kılmak için toplandılar. Bayram namazı, bölge yöneticilerinin ve milletvekillerinin halka öncülük etmesiyle emniyetli bir atmosferde eda edildi.

Medine’de Mescid-i Nebevî’de bir milyondan fazla kişi bayram namazı kıldı.

Kral Selman ile birlikte Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Terörle Mücadele İslam Askeri Koalisyonu emekli ordu komutanı Raheel Şerif ve çok sayıda yönetici, alim, şeyh ve üst düzey yetkili bayram namazını kıldılar.

Mescid-i Haram İmam-Hatibi Şeyh Salih bin Abdullah el Humeyd, “Suudi Arabistan, bölgeyi çevreleyen sorunlarla başa çıkmanın, birlik ve beraberlik dışında bir yolu olmadığını anlıyor” dedi.

“Haremeyn-i Şerifeyn hükümeti ve liderlerinin, endişeler ve krizlerle dolu bir ortamda güvenlik, kalkınma ve istikrarın tesis edilemeyeceğini fark ettiğine” dikkat çeken Şeyh Salih bin Abdullah el-Humeyd konuşmasına şöyle devam etti:

“Kurtuluş, güvenlik ve refah için birlik, dayanışma ve dürüstlük ile sorunların üstesinden gelmek dışında bir yol yok.”

Şeyh Humeyd, Suudi Arabistan’ın Hanif dini merkeze alan yaklaşımlarına ve kararlılıkla buna odaklanan girişimlerine övgüde bulundu.

Suudi Arabistan’ın Arap ve Müslüman kardeşlerini desteklemek adına yapmış olduğu girişimlere dikkat çeken Şeyh Humeyd, Suudi sicilinin bu anlamda başarılarla dolu olduğunun altını çizdi.

Şeyh Humeyd bu girişimlerin “Yardım ve destek vermenin yanı sıra kardeşliği tesis etmek ve yolsuzluk, terörizm ve krizi engellemek adına olduğunu” belirterek, “Bunlar sabit ve en temel gerçeklerimizdir; açık arttırmaya gelmez” dedi.

Şeyh sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Söz konusu modeller, pozisyonlar ve inisiyatiflerden biri de Ramazan ayının son on günü içerisinde bir kardeş ülkeye, yaşamış olduğu krizden dolayı destek olmak üzere Mekke’de yapılan toplantıdır. Yine bu girişimlerden bir diğeri ise Suudi Arabistan’ın Zahran şehrinde, en öncelikli ve en büyük mesele olan Filistin’in durumunu konuşmak için Kral Selman bin Abdülaziz’in başkanlığında düzenlenen, “Kudüs Zirvesi” isimli 29’uncu Arap Birliği Zirvesi’dir.”

Şeyh Humeyd Zirve’nin, sorunları çözmek ve zor koşulların üstesinden gelmek; ayrıca dayanışma, koordinasyon, ortak kaygı ve ortak eyleme dayanan derin bir vizyonun üzerine yapılan konuşmalar ve tartışmalar için sarsılmaz kale olduğuna dikkat çekti ve şöyle devam etti:

“Bu kutsanmış ülke, Arap ve İslami meseleler için güvenlik valfidir. Kardeş ülkelerin halkı ve liderleri ile olan ilişkilerdeki saygıyı muhafaza etmeye dönük çabaları; onların, kardeşlerin can simidi olduğunu gösteriyor. Kendilerinin sayfaları, zorluklara bakılmaksızın ve herhangi bir karşılık beklemeksizin, kardeşlerine vermiş oldukları desteklerdeki onurlu duruşları doludur.”

Mescid-i Haram’ın İmam-Hatibi Şeyh Humeyd, silahlı kuvvetler ve güvenlik mensuplarının adanmışlığına atıfta bulunarak, onların kahramanlıkları, uyanıklıkları ve cesur tutumları ile ülkede güven ve istikrarı sağladıklarını ifade etti.

Şeyh Humeyd son olarak şunları ekledi:

“Onlar, Müslümanların kutsal şehirleri ve baş tacı olan Haremeyn-i Şerifeyn’i koruyan güvenlik valfidir. Onlarla gurur duyuyoruz.”

Ramazan ayını Kâbe civarında geçiren Kral Selman; Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Terörle Mücadele İslam Askeri Koalisyonu emekli ordu komutanı Raheel Şerif ve çok sayıda yönetici, alim, şeyh ve üst düzey yetkili ile bir araya geldikten sonra dün sabah saatlerinde Mekke’den ayrılıp Cidde’ye yöneldi.

Kral Selman’ın Mekke’den ayrıldığı sırada hazır bulunanlar arasında, “Mekke Bölgesi Başkanı ve Kral Danışmanı Prens Halid El-Faysal bin Abdulaziz, Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef bin Abdulaziz, Mekke Bölgesi Vali Yardımcısı Bandar bin Saud bin Abdulaziz Al-i Suud ve bir dizi yetkili” vardı.

Kral Selman dün, günün ilerleyen saatlerinde Cidde’ye ulaştı.