Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman bin Abdulaziz el-Kasım’ın ardından Hail’e geçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bureyde/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ülkenin birçok bölgesini kapsayan ve el-Kasım’dan başlayan inceleme turuna akşam saatlerinde Hail’e geçerek devam etti.

Kral Selman, Hail Havaalanı’nda Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve Hail Valisi Prens Abdulaziz bin Saad’ın yanı sıra prensler ve yetkililer tarafından karşılandı. Veliaht Prens, Kral Selman’ın karşılama töreninde ön saflarda yer almak üzere el-Kasım’dan Hail’e geçti.

Kral Selman Hail’e varmasının ardından halk tarafından kendisinin onuruna hazırlanan karşılama törenine katıldı. Kral Selman, Hail’e yapılan ziyaret münasebetiyle borçları 1 milyon riyali aşmayan, iflas ettikleri yasal olarak kanıtlanan ve borçları sebebiyle hapis cezası alan mahkumların serbest bırakılması ve borçlarının ödenmesi talimatı verdi. Ayrıca perşembe günü el-Kasım ve Hail bölgelerindeki tüm ilk ve orta dereceli okullarda bir günlük tatil ilan edildi.

Kral Selman ve törene katılanlar, Suudi Arabistan’ın prömiyerini yaptığı gibi “Selman’ul-Emel” adlı opereti izlediler. Daha sonra Kral Selman, Hail bölgesinden birçok seçkine ve destekçiye ödül dağıttı. Kral Selman’a Hail Valisi Prens Abdulaziz bin Saad tarafından bir hatıra hediyesi sunuldu. Buna karşılık Kral Selman, Hail Valisi Prens Saad’a bir hatıra hediyesi verdi.

Kral Selman, el-Kasım bölgesinde toplam maliyeti 16 milyar riyali (4.66 milyar dolar) aşan 600’den fazla kalkınma projesini de başlattı. El-Kasım bölgesindeki el-Vadi Sarayı’nda düzenlenen törene Veliaht Prens Muhammed bin Selman da katıldı. Projelerin başlatılmasının ardından el-Kasım Valisi Prens Dr. Faysal bin Meşal bin Suud bin Abdulaziz görsel bir sunum eşliğinde kalkınma projelerini anlattı. Prens Dr. Faysal bin Meşal konuşmasında kendilerinin ve bölge halkının Kral Selman’ın ziyaretinden duydukları mutluluğu ifade etti. Söz konusu yeni projelerin bölgede hayata geçirilen diğer projeleri takip ettiğini belirten Prens Dr. Faysal bin Meşal, eğitim, hizmet, tarım ve diğer alanların gelişimini hedefleyen projelerin yakında hayata geçeceğini vurguladı.

El-Kasım Valisi Kral Selman tarafından başlatılan, çeşitli bakanlık ve sektörlerin katılımıyla gerçekleşen projeleri şöyle sıraladı:

– Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Komitesi (SCHT): Proje başlatıldı. Toplam değeri 123 milyon riyali aşan iki yeni projenin tanıtımı yapıldı.

– Belediye ve Köy işleri Bakanlığı: 246 proje başlatıldı. Toplam değeri 4,5 milyar riyali aşan 175 proje tanıtımı yapıldı.

– Çevre, Su Kaynakları ve Tarım Bakanlığı: 8 proje başlatıldı. Toplam değeri 1,5 milyar riyali aşan 16 proje tanıtımı yapıldı.

– Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanlığı: Elektrik sektöründe, toplam değeri 4,5 milyar doları aşan 14 proje başlatıldı.

– Sanayi Şehirleri ve Teknoloji Bölgeleri İdaresi (MODON): 4 proje başlatıldı. Toplam değeri 173 milyon riyali aşan bir proje tanıtımı yapıldı.

Konut Bakanlığı: 338 milyon riyali aşan Uneyze bölgesi konut projesi başlatıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı: El-Kasım Üniversitesi 28 projeyi hayata geçirdi. Toplam değeri 3 milyar riyali aşan 5 yeni projenin tanıtımı yapıldı. 150 binden fazla öğrencinin bu projelerden istifade etmesi bekleniyor. Aynı şekilde bölgedeki Milli Eğitim Müdürlükleri toplam değeri yaklaşık 532 milyon riyal olan 73 proje başlattı. Teknik ve Mesleki Eğitim Genel İdaresi ise toplam değeri 136 milyon riyal maliyetle 3 proje başlattı. El-Kasım’da eğitim alanında açılacak ve hizmete girecek projelerin toplam maliyeti 3 milyar 800 milyon riyali aşıyor.

Ulaştırma Bakanlığı: Toplam değeri 1 milyar riyali aşan 21 proje başlatıldı.

Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı: Toplam değeri 102 milyon riyali aşan 2 proje başlatıldı.

El-Kasım Valisi, hayata geçirilen projelerin toplam maliyetinin 12 milyar 151 milyon riyali aştığını, gerçekleşmesi planlanan yeni projelerin değerinin de 4 milyar 200 milyon riyali geçtiğini ifade etti.

Vali söz konusu projelerin bölgenin tüm il ve ilçelerini kapsadığının altını çizdi.