Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman bin Abdulaziz’e uluslararası övgü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap, İslami ve uluslararası örgütler, Eritre ve Etiyopya arasında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de katılımıyla Cidde’de imzalanan barış anlaşmasına yönelik çabalarından dolayı Kral Selman bin Abdulaziz’e övgüde bulundular.

Arap ve İslam örgütleri başta olmak üzere uluslararası çok sayıda kuruluş, Cidde’de Etiyopya ve Eritre arasındaki Cidde Barış Anlaşması’nda büyük katkısı olan Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in çabalarını takdirle karşıladı. İmzalanan barış anlaşmasını “tarihi bir olay” olarak nitelendiren BM Genel Sekreteri Guterres, “On yıllardır süren anlaşmazlığın sona ermesi, uzun süredir çatışmaların devam ettiği ve çoğaldığı bir dünyada oldukça önemli” dedi.

Guterres, anlaşmaya ulaşılmasını kolaylaştırdığı ve taraflar arasındaki yakınlaşmaya katkıda bulunduğu için Kral Selman bin Abdulaziz ve Suudi hükümetine, gösterdikleri çabalardan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Guterres ayrıca, direnişin üstesinden gelen ve ülkesinin tarihinde yeni bir sayfa açmayı başaran Etiyopya Başbakanı’nın cesaretini, vizyonunu ve bilgeliğine övgüde bulunarak, barış girişimlerine cevap veren Eritre Cumhurbaşkanı’nı da tebrik etti.

Suudi Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen BM Genel Sekreteri, “Bu, sadece Etiyopya ve Eritre arasındaki barış ile ilgili değil. Aynı zamanda Afrika Boynuzu’nda değişim rüzgarlarının estiği anlamına geliyor. Birbirleriyle çatışan iki ülke, Cibuti ve Eritre’nin cumhurbaşkanları da yarın Suudi Arabistan’da bir araya gelecekler” dedi.

Bahreyn’den önemli mesaj

İki ülke arasındaki tarihi anlaşmaya dair açıklama yapan Bahreyn Dışişleri Bakanlığı ise, “Bu adım, Suudi Arabistan’ın bölgesel ve uluslararası düzeydeki önemli ve stratejik rolünü gösteriyor. Bunun yanı sıra birlikte, barışı teşvik etmek, dünya çapında güvenlik ve istikrarı tesis etmek için yorulmak bilmez çabalarını ve iyi girişimlerini de yansıtıyor” açıklamasında bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamada ayrıca, barışı teşvik etme çabaları, iyi komşuluk temelinde sağlam uluslararası ilişkiler kurması, uluslararası sözleşmelere ve yasalara saygı duyması hususunda Suudi Arabistan ile dayanışma içinde oldukları vurgulandı.

Arap Parlamentosu’ndan Kral Selman’a övgü

Arap Parlamentosu Başkanı Meşal bin Fehm el-Selmi ise, “Kral Selman bin Abdulaziz’in, barışı sağlamak, düşmanlığı sona erdirmek ve iki komşu ülke olan Etiyopya ve Eritre arasında istikrarın temelini oluşturmak için gösterdiği çabalar önemlidir. Suudi Arabistan’ın iki ülke arasındaki bu tarihi anlaşmaya varması için oynadığı büyük rolün başarısı, Krallık’ın Arap, bölgesel ve uluslararası alanda sahip olduğu yüksek güvenden kaynaklanıyor. Ayrıca dünyada barış ve güvenliğin sağlanması hususunda Kral Selman’ın oynadığı önemli rolü gösteriyor” açıklamasında bulundu.

Meşal bin Fehm el-Selmi, “Kral Selman’ın bu çabalarının başarısı, Suudi Arabistan’ın bilge politikası ile uluslararası işbirliğine ve barışa öncelik vermenin önemine olan derin inancı doğrultusunda geldi. Bununla birlikte karşılıklı saygı, iyi komşuluk, ortak çıkarlara dayalı yakın ilişkilerin kurulması, bölge ülkeleri arasındaki işbirliği ve ortak koordinasyon için yeni ufuklar açılması gibi parametreler çerçevesinde gerçekleşti” dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı: Başarılı bir örneğe şahit olduk

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin ise “Suudi önderliği, bölge ülkeleri tarafından takdirle kabul ediliyor. Bu durum, farklılıkların, çatışmaların ortadan kaldırılması, barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması hususunda bakış açılarını tek bir noktaya odaklamasından kaynaklanıyor. Bugün, Krallığın arabuluculuğunun başarılı örneklerinden birine şahit olduk. Bu, Ortadoğu ve Afrika’nın güvenliği hususunda birbirine komşu ve etkili iki ülke arasında barış anlaşmasının imzalanmasının önemli bir meyvesidir” ifadelerini kullandı.

Bu durumun eninde sonunda, kalkınma ve refahın temeli olan barış ve istikrar talebinde bulunan ülkelerin çıkarlarını temin edeceği değerlendirmesinde bulunan Useymin, her iki devlete, “olumlu etkisi bölgenin bütünüyle sınırlarını aşacak yeni bir uzlaşı sayfası açmaları” çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan Şura Meclisi Başkanı Dr. Abdullah Âli el-Şeyh, Cidde anlaşmasının imzalanmasının ve desteklenmesinin önemini vurguladı. Şura Meclisi Başkanı, bunun, başta söz konusu taraflar olmak üzere Afrika Boynuzu’nda faydalarının görüneceğini ve Etiyopya ve Eritre arasında 20 yıldan fazla bir süredir devam eden savaşı sona erdireceğini belirtti. Dr. Abdullah Âli el-Şeyh, Krallık’ın, Arap ve İslam ülkeleri ile komşu ve dünya üzerindeki diğer dost devletlerarasında barışın sağlanmasına yönelik sarf edilmesi gereken hiçbir çabadan geri durmadığını kaydetti.

“Bilgelik ve cesaret örneği”

İki ülke arasında barış anlaşmasının imzalanmasına yol açan tarihi adıma atıfta bulunan Âli el-Şeyh, bunun, yıllarca sürecek olan istikrar, gelişme ve refahın yolunu açtığını ve birçok ortak ilgi alanı ile tarihsel ve toplumsal bağlarla bağlı iki komşu ülke için bilgelik ve cesaret örneği olduğunu söyledi.

Âli el-Şeyh, “Etiyopya ile Eritre arasındaki barış anlaşması, iki ülkenin halkları ve bölge halkları üzerinde olumlu neticeleri olacak bir adımdır. Aynı zamanda, bölgedeki barış ve kalkınma umutlarını da artıracak. Bu anlaşmanın iki ülke arasındaki geçmişin sayfasını kapatacağını ve ikili ilişkileri her bakımdan güçlendireceğini umut ediyorum” dedi.