Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman: BM’nin Hudeyde girişimi halen masada | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Hudeyde operasyonu hakkında “Kentin kontrolü ve Birleşmiş Milletler’in Hudeyde Limanı’nı devralma girişimi halen masada” dedi.

Husi milislerinin arkasında İran’ın olduğunu belirten Kral Selman, Tahran rejiminin Husilerin Yemen’deki saldırganlıklarını finanse etmek için limanı sömürdüğünü, bundan dolayı da taraflar arasında uzlaşının zor olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan’ın Yemen’i desteklediğine dikkati çeken Kral, Yemen halkını desteklemek için 1,5 milyar dolarlık yardım için Birleşmiş Milletler’in tarihindeki en büyük desteği sağladığını vurguladı. Kral Selman, girişimleri arasında Yemen limanlarının kapasitesinin yükseltilmesinin de yer aldığını, Suudi Arabistan’ın Yemen’de halkın çektiği acıları dindirmek için çabaladığını kaydetti.

Suudi Arabistan Kralı, Çarşamba günü Twitter hesabından yayınladığı mesajda Yemen’de ve genel olarak Hudeyde’de insani durum konusunu ele almanın en iyi yolunun Husi milisleri için BM Güvenlik Konseyi’nin 2222 numaralı kararının uygulanması ve Husilerin Hudeyde’den geri çekilerek bölgeyi meşru Yemen hükümetine teslim etmesi olduğunu söyledi.

Kral, Birleşmiş Milletler’in Husi milislerinin uzlaşmazlığına karşı alternatif bir seçenek sunduğuna dikkati çekti. Şarku’l Avsat’ın ulaştığı yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre her ne kadar Birleşmiş Milletler, Hudeyde Limanı’nın kontrolünü tarafsız bir otoriteye devretme konusunda Yemen hükümeti ve Koalisyon seçeneğini masaya taşısa da Husi milisleri tüm girişimleri bozmaya devam ediyor. Ancak yine de seçenek halen masada. Husilerin uzlaşmazlığının ardında ise İran rejimi bulunuyor.

Hudeyde Limanı, Tahran rejiminin Husilere aktardığı silahların ve balistik füzelerin sevkiyatı açısından stratejik öneme sahip. Ayrıca Husilerin limana yanaşan gemilerden aldıkları ücretler önemli bir finans kaynağı durumunda.

Suudi Arabistan Kralı, Hudeyde’yi Husi milislerin kontrolünden kurtarmanın öneminin Kızıldeniz’in güvenliğine yönelik artan tehditten kaynaklandığına dikkat çekiyor.

Kızıldeniz’in güney geçişi, uluslararası ticaret yollarının yüzde 15’ini kapsıyor. Husiler bu stratejik yolu geçiş yapan şilep ve tankerleri saldırarak tehdit ediyor.

Kral Selman mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Yemen’de de Irak’taki gibi benzer bir duruma şahit olduk. Irak’ta DEAŞ’tan kurtarılan Musul gibi bölgelerde insani yardım dağıtımları engellenmiş, yardımlar yağmalanmıştı. Yemen halkının asil ve onurlu halkı için Allah’tan zafer diliyorum. Yemen cephelerindeki cesur kahramanlarımıza sesleniyorum; Allah’ın izniyle zafer sizindir!”