Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman: Doğu Kudüs, Filistin halkının meşru hakkıdır | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Kral Selman bin Abdulaziz, Filistin halkının, ilgili uluslararası kararlarla garanti altına alınmış, uluslararası toplum tarafından da desteklenmiş olan Kudüs’teki tarihi ve kalıcı haklarının ihlal edilmesi anlamına gelen ABD’nin Kudüs kararını kınadıklarını yineledi. Kral Selman, Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olmasının, Filistin halkının meşru hakkı olduğunu söyledi.

Şura Konseyi’nin 7.oturumunun açılışında konuşan Kral Selman, Suudi Arabistan’ın bölgesel ve uluslararası organizasyonlarda etkili bir rolü olduğunu, Körfez ülkeleri ve diğer dost ülkelerin liderlerinin yer aldığı tarihi zirveler düzenleyerek, bölge ve dünyada, güvenlik ve istikrara kavuşmayı amaçlayan ortak eylem planları hazırladıklarını vurguladı.

Kral Selman, ‘Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’nun oluşumuna atıfta bulunarak, yolsuzlukla mücadele çabalarının ve vatandaşların, kalkınmaya katkıda bulunduğuna vurgu yaptı.

Yolsuzlukla mücadele çabalarında, adaletli ve sağlam adımlarla ilerlemekte kararlı olduklarını ifade eden Kral Selman, “İçinde bulunduğumuz dönemi geliştirmek, geleceği inşa etmek ve modernleşme içinde devam etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Kral Selman’ın konuşma metni şöyle;

Bismillahirrahmanirrahim

Allah’a hamdolsun. Salat ve selam Allah’ın Resulü (s.a.v.) üzerine olsun.

Kardeşlerim, Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Bugün Şura Meclisi’nin 7. oturumunun çalışmalarını açtığım için çok memnunum.

Ülkemizde, Kral Abdulaziz tarafından kurulduğundan bu yana, İslami inanca bağlılık, tüm konularda adalet ve istişare ilkesi ile Allah’ın şeriat kanunları uygulanmıştır .

2030 Vizyonu kalkınma planı ile gelecek vadeden bir Krallık hedefliyoruz.

Vizyonun hedeflerine ulaşmak için, bazı devlet kurumları yeniden yapılandırılmış, toplumun çıkarlarına hizmet etmek, ulusal güvenliği güçlendirmek ve yolsuzlukla mücadele etmek için bir takım kararlar alınmış ve vatandaşların ulusal kalkınma sürecine katılımını sağlanmıştır.

Yolsuzluk, tüm biçimleri ile toplumları zayıflatan ve kalkınmalarını önleyen ciddi bir beladır.

Allah’ın yardımı ile onunla adil bir şekilde mücadele etme ve her vatandaşımızın arzuladığı gibi ülkemizi kalkındırma konusunda azmettik.

Bu bağlamda, Veliaht Prens başkanlığında kamusal yolsuzlukla ilgili konularda yüksek bir komisyon kurulması kararı verdik.

Fakat bu yolsuzluklar, bu ülkenin vatandaşlarının dürüstlüğüne, bakanlar, işadamları, memurlar, kamu ve özel sektörde çeşitli konumlarda yer alan işçilerin temiz ve onurlu duruşlarına helal getirmez. Onların hepsine başarılar diliyoruz.

Suudi Arabistan, bölgede yaşanan krizleri çözmek için siyasi çözüm çağrılarında bulundu. Bunların başlıcası, Doğu Kudüs’ün Filistin’in başkenti olması hakkı dahil olmak üzere, Filistin halkının meşru haklarını geri kazanabilmesi gibi Filistin meseleydi.

Bu vesile ile, Filistin halkının, ilgili uluslararası kararlarla garanti altına alınmış, uluslararası toplum tarafından da desteklenmiş olan Kudüs’teki tarihi ve kalıcı haklarının ihlal edilmesi anlamına gelen ABD’nin Kudüs kararını kınadığımızı ve alınan karar neticesiyle derin üzüntülerimizi ifade etmek isterim.

Öte yandan, Suudi Krallığı, mezhep çatışmalarına neden olan, bölgesel güvenlik ve istikrarı bozan ve ülkelerin içişlerine müdahale eğiliminde olanlara karşı müttefikleriyle birlikte çalışmaya devam ediyor.

Suudi Arabistan, hoşgörü ve birlikte yaşama değerlerini pekiştirmeye çalışarak, halkların acısını hafifletmeye çabalıyor.