Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman ve Erdoğan ‘terörün finanse edilmesi’ konusunu görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kral Selman bin Abdülaziz, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dün Cidde’de Selam Sarayı’nda bir dizi toplantı gerçekleştirdi. Söz konusu toplantılarda iki taraf, bölgedeki gelişmeleri, terörle ve terörün fon kaynakları ile mücadele için harcanan gayretleri ele aldı. Bunun yanında iki ülke arasındaki ilişkiler de görüşüldü.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir toplantı gerçekleştirdi. İki taraf bu toplantıda, ikili ilişkileri ve bu ilişkileri güçlendirme yollarını ele aldı. Toplantıda bunun yanında bölgedeki güncel gelişmeler, özellikle de terörle mücadele yolları görüşüldü.

Türkiye Cumhurbaşkanı Katar ile olan krizin çözümünde arabuluculuk yapmak için gerçekleştirdiği, iki gün sürecek olan Haliç turu çerçevesinde dün, Suudi Arabistan’ın batısındaki Cidde şehrine gelmişti. Dün akşam da Arabistan’dan ayrılarak Emir Sabah el-Ahmed es-Sabah il görüşmek üzere Haliç turundaki ikinci durağı olan Kuveyt’e yöneldi. Bugün de krizin çözümü için harcadığı çabalar çerçevesinde Katar’ı ziyaret edecek.

Kuveyt Emiri dün, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’yi kabul etti. İkili yaptığı görüşmelerde, Katar krizini, Haliç ülkeleri ve AB arasındaki ikili ilişkileri ele aldı.

Mogherini, Kuveyt Emir’inin daveti üzerine, terörün fonlanması konusunda Haliç ülkeleri ve Katar arasında patlak ve halen süren krizi görüşmek için Kuveyt’e ziyaret gerçekleştiriyor.