Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman, Filistin Başbakanı’nı uzlaşı anlaşması dolayısıyla tebrik etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı arayarak Fetih ve Hamas hareketleri arasında Kahire’de imzalanan uzlaşı anlaşması dolayısıyla tebrik etti. Kral Selman bu birliğin, Filistin Hükümeti’nin vatandaşlarına hizmet edebilmesinin temelini oluşturduğunu vurguladı. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi’nin hükümetinin bu başarıya ulaşmadaki çabalarından da övgüyle söz etti.

Filistin Devlet Başkanı da Suudi Arabistan Krallığı’nın kurucusu ve ilk kralı Abdulaziz bin Abdurrahman el-Suud döneminden bugüne kadar Filistin halkına olan desteklerinden dolayı Kral Selman’a teşekkürlerini iletti.

Fetih ve Hamas hareketleri, perşembe günü Kahire’de resmi olarak Filistin’de uzlaşı sağlanması için hazırlanan anlaşmayı imzaladılar. Taraflar, Filistin Hükümeti’nin tüm Filistin topraklarında, Gazze’de ve Ramallah’ta en geç 1 Aralık tarihine kadar bütün resmi kurumlarda sorumluluğu ve yetkileri devralmasında mutabık kaldı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi bir kaynak da ülkesinin Fetih ve Hamas hareketleri arasındaki uzlaşı anlaşmasının imzalanmasını memnuniyetle karşıladığını duyurdu. Suudi Arabistan’ın bu önemli başarıyla birlikte bölünmenin sona ereceğini, Filistin birliğini sağlayacağını ve kardeş Filistin halkının umutlarını ve isteklerini gerçekleştireceğini umduğu ifade edildi.