Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman, Harameyn Hızlı Tren Projesi’nin açılışını yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ülkenin en büyük taşımacılık girişimlerinden biri olan Harameyn Hızlı Tren Projesi’nin resmi açılışını gerçekleştirdi.

Törene birçok prens, bakan, diplomat ve üst düzey yetkilinin yanı sıra projenin uygulayıcı firmalarının temsilcileri de katıldı. Kral Selman’ın başkanlık ettiği açılışta, hızlı tren projesiyle ilgili video gösterimi de yapıldı.

Suudi Bakan: Mekke ile Medine arasındaki ulaşım, daha hızlı ve kolay hale gelecek

Ulaştırma Bakanı Nebil el Amudi, Kral Selman’ın desteğiyle hayata geçirilen Harameyn Hızlı Tren Projesi’nin, Suudi Arabistan vatandaşlarının yanı sıra kutsal topraklara giden Hac ve Umre ziyaretçilerine de hizmet etme çabalarının bir yansıması olduğunu söyledi. Suudi Bakan, söz konusu projenin Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu ile uyumlu olduğunu belirtip, Hac ve Umre ziyaretçileri için de büyük kolaylık sağlayacağını ifade etti. Proje sayesinde, Mekke ve Medine arasındaki yolculuğun daha rahat ve hızlı olacağına vurgu yapan Amudi, açılışın Suudi Arabistan’ın bağımsızlığının 88’inci yıldönümünde gerçekleştirilmesinin, Krallığın, İslam ve Müslümanların hizmetinde olduğunun bir göstergesi olduğunun altını çizdi.

Açılış töreninin sonunda Ulaştırma Bakanı Amudi, Suudi Arabistan Kralı Selman’a günün anısına binaen hediye takdim etti.

Ortadoğu’nun en büyük projelerinden biri olan Haremeyn Hızlı Tren Projesi’nin, Mekke, Cidde, Kral Abdullah Ekonomi Kenti (KAEC) ve Medine’den oluşan 4 istasyonu bulunuyor. Tren hattı uzunluğu 460 kilometreyi bulan projeyle, yılda 60 milyon yolcuya hizmet verilmesi amaçlanıyor.