Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman: Her kültürün özelliğine saygı gösterilmeli | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, kültür çeşitliliği ve her kültürün özelliğine saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak, halkların bir arada yaşayabilmesi için devletlerarası barışın sağlanması talebinde bulundu.

Kral Selman, dün, Riyad’daki Yemame Sarayı’nda, 32’inci Cenadiriyye Ulusal Miras ve Kültür Festivali kapsamında, yazar ve entellektüelleri kabul ettiği resepsiyonda, ‘ulusların kimlik ve değerlerini oluştururken, kültürlerin esas temel olarak alınmasının önemine’ değindi.

Her kültürde, kültür çatışması kavramından uzak, insani boyutun önemli olduğunu vurgulayan Kral Selman, Cenadiriyye Ulusal Miras ve Kültür Festivali’nin Suudi Arabistan’ın miras ve kültürünü somutlaştırdığına işaret ederek, “Halklar arasında, ortak bir insani temelde bir arada yaşayıp, hoşgörünün sağlanması için, farklı dünya kültürleri arasındaki etkileşimi arttırma konusunda arzumuzu ifade ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kral Selman’ın, dün resepsiyonda konuklarına hitaben yaptığı konuşma metni şöyle,

“Değerli misafirlerim. Sevgili kardeşlerim. Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. Suudi Arabistan’ın miras ve kültürünü somutlaştırmanın yanı sıra, farklı dünya kültürleri arasında etkileşimi arttırma, ortak insani gerekçelerle bir arada yaşama ve hoşgörü sağlama konusundaki arzumuzu ifade eden 32’inci Cenadiriyye Ulusal Miras ve Kültür Festivali vesilesiyle Suudi Arabistan’a hoşgeldiniz. Bu bağlamda, dost Hindistan’ın da bu seneki onur konuğu olarak katılmasını memnuniyetle karşıladım. Kültürlerin, ulusların kimlik ve değerlerini şekillendirmede vazgeçilmez bir temel olarak önemini idrak ediyoruz. Kültür çeşitliliği ve her kültürün özelliğine saygı gösterilmesi gerektiğini düşünüyor, halkların bir arada yaşayabilmesi için devletlerarası barışın sağlanması talebinde bulunuyoruz. Kültürel boyut, devletler ve halklar arasındaki ilişkilerde temel bir dayanak haline gelmiştir. Uluslararası barış ve güvenlik için onu güçlendirmek önemlidir. Sizleri, bir kez daha Suudi Arabistan’da ağırlamaktan memnuniyet duyarım.”

Prens Türki el-Faysal bin Abdulaziz, resepsiyonda söz alarak, Kral Selman’ın, Suudi Arabistan’ın oğullarını onurlandırmada çok cömert olduğunu vurgulayarak, şükran ve takdirlerini sundu.

Resepsiyonda, konuklar adına bir konuşma yapan Pakistan Alimler Konseyi Başkanı Şeyh Dr. Hafız Eşrefi, festivale destekleri ve konukseverlikleri nedeniyle, Kral Selman ve Veliaht Prens’e teşekkürlerini sundu.

Eşrefi konuşmasına şöyle devam etti, “Bu festivalde gördüğümüz, bu ülkenin harika bir tarihe sahip olduğu ve insanlara, merhamet, bağışlama ve ılımlılık çağrısı yapan bir mesaj gönderilmesidir. Bu da, dinimiz tarafından yapılan meşru bir çağrıdır.”