Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kral Selman, İbadi’yi kabul etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kral Selman bin Abdulaziz, resmi temasları kapsamında ülkeyi ziyaret eden Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve beraberindeki heyeti, Başkent Riyad’ın Dıriyye bölgesindeki el-Ouca sarayında kabul etti.

Görüşmenin ardından Kral Selman, İbadi onuruna akşam yemeği verdi.

Öte yandan Riyad’da, Kral Selman bin Abdulaziz ve Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin katılımıyla Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Kurulu toplantıları başladı.

Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanı Macid bin Abdullah el-Kasbi ve Irak Planlama Bakanı Süleyman el-Juamili’nin başkanlık edeceği Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Kurulu toplantısında, siyasi, ekonomik ve diğer alanlar da dahil olmak üzere çeşitli alanlarda anlaşmalar imzalanacak.

Suudi Arabistan Konseyi, Riyad’ın Irak ile ilişkileri geliştirme, ticaret fırsatlarını tanıtmak ve karşılıklı işbirliğini geliştirmeye yönelik isteğinden dolayı, Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Kurulu’nu kurma kararı aldı.

Kral Selman’dan Fuat Masum’a mektup

Öte yandan, Irak temaslarını sürdüren Suudi Arabistan Enerji, Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Halid el-Falih’i, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum kabul etti.

Bakan el-Falih, Kral Selman tarafından gönderilen mektubu Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum’a teslim etti.

Görüşmede iki ülke arasında ortak işbirliği, petrol üreten ülkelerin üretimini düşürmesi ve petrol piyasalarının yeniden düzenlenmesi gibi konuların görüşüldüğü kaydedildi.

El-Falih, 44. Bağdat Uluslararası Fuarı’nın açılışında bir konuşma yaparak, Suudi Arabistan ile Irak arasındaki ilişkilerin gelecek vaad ettiğini vurguladı.

Bakan el-Falih, insan kaynakları, stratejik coğrafi konum, enerji ve su kaynakları, maden ve tarımsal mineral kaynakları ve turizm potansiyeli gibi ekonomik faktörlerin iki ülkeyi bir araya getirdiğini belirtti.